Skip navigation

Dyson Hakkında

İngiltere, Bath yakınlarındaki bir garajda hayata geçen Dyson, kurulduğu 1993 yılından bu yana istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. İlk torbasız elektrikli süpürge olan DC01'in 1993 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana Dyson, saç bakımı, hava temizleme, robotik, aydınlatma ve el kurutma alanlarında problem çözücü teknolojiler tasarlıyor. Birleşik Krallık'ta Malmesbury ve Hullavington'da 800 dönümlük bir alana yayılan iki teknoloji kampüsü ve Singapur'da küresel bir genel merkezi bulunan Dyson, 6.000 mühendis ve bilim insanı da dahil olmak üzere, küresel olarak doğrudan 14.000'den fazla kişiyi istihdam ediyor. Uluslararası alanda 83 pazarda ürünlerini teknoloji severler ile buluşturuyor.

Dyson, katı hal pil hücreleri, yüksek hızlı elektrik motorları, görüntü sistemleri, makine öğrenimi teknolojileri ve yapay zekaya odaklanan küresel ekiplerle yeni teknolojiler geliştirmek için iddialı planlar gerçekleştiriyor. Dyson'ın şirket içi robotik ekibi, Birleşik Krallık'taki en büyük ekiplerden biridir. Büyüyen kurum içi faaliyetin yanı sıra, Imperial College London'daki Dyson Robotics Laboratuvar, uzun vadeli araştırma programını sürdürüyor.

Dyson Mühendislik ve Teknoloji Enstitüsü, geleneksel bir üniversitenin akademik titizliğini küresel bir teknoloji şirketinde uygulamalı ve gerçek dünya deneyimiyle birleştiren yeni bir eğitim modeli sunuyor. 2002 yılında kurulan James Dyson Vakfı ise, bir hayır kurumu olarak aday mühendisleri güçlendirmek, eğitimde mühendisliği desteklemek ve tıbbi araştırmalara yatırım yapmak için uluslararası olarak çalışıyor. Vakfın, tasarım ve mühendislik öğrencileri için her yıl düzenlediği uluslararası tasarım yarışması James Dyson Ödülleri ise 2005'ten bu yana, mali olarak yaklaşık 250 icadı destekledi.