Skip navigation

Eşsiz bir mühendisliğin ürünü olan hijyenik el kurutma teknolojisi

El kurutmada kullanılan havayı temizleyen HEPA filtresiyle sensörle temassız çalışan Dyson Airblade™ el kurutma makinesini 2006'da piyasaya sürdük.

Gücünü Dyson dijital motorlardan alan Dyson Airblade™ modelleri, elleri HEPA filtreden geçirilen havayla hijyenik olarak en hızlı kurutan makinelerdir.

Sadece bir Dyson, Dyson gibi kurutur.

Dyson Airblade ürün yelpazesi

Hijyenik ve bağımsız olarak güvenilirliği kanıtlanmış1

Temassız. HEPA filtreli.
Kâğıt atığı yok.


Kâğıt havlulardan daha fazla aerosol oluşumuna yol açmadığı kanıtlandı.2
Atık olmadan.

Aerosol oluşumu test edilen Dyson Airblade el kurutma makineleri

Bağımsız testler nasıl yapıldı?

Amacımız, kâğıt havlularla kurutmaya veya kurutmadan yıkamaya kıyasla Dyson Airblade™ el kurutma makinelerinin ürettiği aerosol miktarını görmekti.

Bağımsız testler, Airmid Healthgroup tarafından kontrollü bir ortamda bir lavabo, kâğıt havlular ve Dyson Airblade W+D, dB, V, 9kJ el kurutma makineleri kullanılarak gerçekleştirildi. Her deney, kâğıt havlular ve el kurutma makineleriyle ayrı deneyler olarak üç kez yapıldı.

Elde edilen sonuçlar Dyson Airblade™ el kurutma makinesinin ortamdaki havaya belirgin bir etkisinin olmadığını kanıtladı. Bu, makinelerimizin kâğıt havlular kadar hijyenik olduğunu gösteren önceki çalışmaları destekliyor.

V Toplam canlı bakteri sayım örnekleyicisi P Partikül/aerosol örnekleyicisi
Airmid test laboratuvarındaki Dyson Airblade el kurutma makinelerinin diyagramı

Bağımsız testlerin sonuçları ne gösterdi?


 • Kâğıt havlulardan daha fazla aerosol oluşumuna yol açmadığı kanıtlandı.2
  Atık olmadan.


 • Ortamdaki havaya belirgin bir etkisinin olmadığını kanıtlandı.2

Aerosol oluşumu nedir?

Aerosol oluşumu, asıltı partiküllerinin meydana gelmesidir. Aerosoller oldukça küçük sıvı, katı ve ikisinin karışımı partiküller olup (mesela hava gibi) bir gazın içinde asılı kalır.

İçeriği, nasıl oluştuğuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir, bakteri veya virüs barındırabilir. Farklı boyutları bulunan aerosoller, 0,3 mikron küçüklüğünde olabilir.

Daha büyük, daha ağır parçacıklar yere düşme eğilimindeyken, bu küçük parçacıkların havada asılı kalması veya "aerosol haline gelme" olasılığı daha yüksektir. Aerosoller her yerde bulunur, bizi çevreler.

Kıl ve daha küçük partikülleri gösteren görsel

HEPA filtreler 0,1 mikron kadar küçük partikülleri yakalar

Tüm Dyson Airblade™ el kurutma makinelerinde, elleri temiz havayla kurutmak için HEPA filtreler bulunur.

0,1 mikron kadar küçük partikülleri % 99,95 oranında yakaladığı test edildi ve kanıtlandı.

Ellerinizi kirli havayla değil, HEPA'nın temizlediği havayla kurutun.

Partikülleri yakalamış Dyson Airblade 9kJ HEPA filtre

Temassız teknoloji

Dyson Airblade™ el kurutma makinelerinde sensör teknolojisi kullanılır. Temassız, hijyenik bir kullanıcı deneyimi için geliştirildi.

Bu sensörler elleri algılayıp otomatik olarak kurutmak için programlanmıştır. Dolayısıyla kullanıcılar, ellerini makineye belirli bir mesafede tutarak kurutabilir.

 • Wash+Dry modeli el kurutma makinesi sensör teknolojisi

  Dyson Airblade Wash+Dry, hem yıkama hem de kurutma için elleri otomatik olarak algılayan kızılötesi LED sensörlere sahiptir. Böylece yıkama ile kurutma modları arasında geçiş yapar.

 • 9kJ modeli el kurutma makinesi sensör teknolojisi

  Dyson Airblade 9kJ'nin en iyi kullanıcı deneyimi için tasarlanmış kızılötesi Time-of-Flight mesafe sensörleri, HEPA'nın temizlediği havayı harekete geçirir.

 • V modeli el kurutma makinesi sensör teknolojisi

  Dyson Airblade V'nin kapasitatif sensörleri, ellerin algılama alanına girişine göre, HEPA'nın temizlediği havayı otomatik olarak açıp kapatır.

Bağımsız testlerle hijyenik olduğu kanıtlanmıştır

Hızlı kurutma süresi

Kapsamlı şekilde el yıkamanın ve kurutmanın, bakteri ve virüslerin yayılımını azalttığı kanıtlanmıştır.

Dyson Airblade™ el kurutma makineleri 10-14 saniyelik kurutma süresine sahiptir.5

Dyson Airblade Wash+Dry el kurutma makinesi 'da ellerini kurutan kadın

Dünya tuvaletlerinde kanıtlanmış

Dyson Airblade™ el kurutma makinesi, 2006'da piyasaya sürüldüğünden bu yana dünyanın dört bir yanındaki tuvaletlerde milyonlarca insan tarafından kullanıldı.

Beş yıllık garantiye sahip olmalarına karşın, makineler düzenli bakımla çok daha uzun süre el kurutmaya devam edecek şekilde geliştirilmiştir. Kâğıt havluların aksine Dyson Airblade™ el kurutma makinesi tükenmez.

Dyson Airblade™ el kurutma makinesi yelpazesini keşfedin

 • Dyson Airblade V'de ellerini kurutan kadın

  Dyson Airblade V logosu

  Antibakteriyel yüzey

  Nikel Dyson Airblade V el kurutma makinesi, panel/yüzey malzemesinde bakterilerin ve virüs çoğalmasını azalttığı kanıtlanan7 antibakteriyel ve antiviral bir katkı maddesi içerir.

 • Dyson Airblade Wash+Dry'da el kurutma

  Dyson Airblade Wash+Dry logosu

  Ellerinizi lavaboda yıkayıp kurutun

  Muslukta Airblade™ teknolojisiyle kullanıcıların ayrı bir kurutma alanına geçmeleri gerekmez. Zemine daha az su damlar.

 • Dyson Airblade 9kJ'de ellerini kurutan kadın

  Dyson Airblade 9kJ logosu

  Curved Blade™ tasarım

  0,45 mm'lik iki kavisli kanal, ellerinizin hatlarını takip ederek daha kısa zamanda suyu uzaklaştıran, 624 km/s hıza sahip hava tabakaları yaratır.

Sık sorulan sorular

Cüretkâr ve doğru olmayan iddiaları desteklemek adına kâğıt havlu sektörü tarafından kullanılan bir dizi çalışma bulunmaktadır. Genel olarak bu çalışmalar, bir kişinin Dyson Airblade™ el kurutma makinesini kullanırken mantık dahilinde yaşayabileceği gerçek hayat deneyimini veya fiili bir durumu ortaya koyan koşullara veya senaryolara göre yürütülmemiştir. Bu çalışmaları yapan araştırmacılar, ancak ve ancak ellerine ağır şekilde bakteri ve virüs bulaştırarak öncesinde ellerini yıkamaksızın Dyson Airblade el kurutma makinesini kullanarak böyle bir sonuca ulaşabilmiştir. Buna karşılık, Bradford Üniversitesi'nin ve Hong Kong Politeknik Üniversitesi'nin araştırmaları, doğru şekilde kullanıldığı takdirde Dyson Airblade™ el kurutma makinesinin ellerdeki bakterileri azalttığını göstermiştir.

Dyson'ın aerosol oluşumuna dair bağımsız en son araştırması, bir Dyson Airblade™'le el kurutmanın kâğıt havlulardan daha fazla aerosol oluşumuna yol açmadığını ve Dyson Airblade™ el kurutma makinelerinin hijyenik ve güvenli olduğunu göstermiştir.1

HEPA, Yüksek Etkinlikte Partikül Yakalayıcısı demektir. Bir filtrenin, tüm Dyson Airblade™ modellerinde standart olarak bulunan özgün HEPA filtrelerden kabul edilmesi için EN1822-5 ve IEST-RP-CC001.6 test standartlarını geçmesi gerekir. HEPA filtre olduğu belirtilmeyen filtrelerin böylesi yüksek verimlilik seviyelerinde çalıştıkları kanıtlanmamış olabilir.

El yıkamak, bakteri ve virüslerin yayılımını azaltmanın önemli yollarından birisidir. Elleri düzgünce kurutmak da bu sürecin önemli bir adımıdır. Çünkü ıslak eller, kuru ellere kıyasla 1.000 kat daha fazla bakteri yayabilmektedir.8 Dyson Airblade™ el kurutma makinelerinin el kurutma konusunda kağıt havlular kadar hijyenik olduğu9, ama onlar gibi çevreye zarar vermedikleri veya yüksek kullanım maliyetlerine yol açmadıkları kanıtlanmıştır.10

Dyson Airblade™ el kurutma makinesi ürün yelpazesini keşfedin

Dyson Airblade Wash+Dry muslukta kurutulan eller

İş yeriniz için neden Dyson'ı seçmelisiniz?

* Kaynak : Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı

1 Suen ve diğerleri, 2019 SR ve 28,5 m³'lük test odasındaki el kurutma işlemi esnasında ölçülen, havadaki bakteri ve aerosollere (0,3 >5 mikron arası) dair bağımsız üçüncü taraf laboratuvarın yürüttüğü çalışmaya dayanmaktadır.
2 El kurutma sırasında ölçülen aerosol oluşumuna dayanmaktadır. Testler, Airmid Healthgroup Ltd'nin bağımsız üçüncü taraf laboratuvarında yürütülmüştür.
3 HEPA filtre, EN1822-5 uyarınca, bağımsız bir test laboratuvarı tarafından, belirtilen test şartları altında test edilmiştir.
4 Snelling ve diğerleri (2010) JAM.
5 Kurutma süresi, Dyson test yöntemi 769'a göre, NSF P335 temelinde 0,1g rezidüel nemle belirlenmiştir.
6 Küresel anket Temmuz 2020'de 14 ülkede [Birleşik Krallık, Almanya, İspanya, Fransa, İtalya, Hollanda, ABD, Kanada, Meksika, Çin, Japonya, Malezya, Singapur, Avustralya], 18 yaş ve üstü toplam 8758 katılımcıyla gerçekleştirildi. Bireysel oranlar ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir.
7 Harici bir laboratuvarda ISO 22196 uyarınca E. coli, Salmonella enterica, Staphylococcus aureus ve Klebsiella pneumoniae; ISO 21702 uyarınca H3N2 (influenza) virüsüne karşı test edilmiştir. Gerçek sonuçlar kullanım ortamına bağlı olarak değişebilir.
8 Patrick ve diğerleri. (1997) EI.
9 Mutters & Warnes (2019) JHI.
10 Hesaplamalar için www.dyson.com.tr/calcs adresini ziyaret edin.