Skip navigation

10 Kolay Saç Stili

Tüm saç tipleri ve uzunlukları için önerilen hızlı ve kolay saç stilleri ile güne hızlıca hazırlanın. Plaj dalgaları ve uzay topuzları gibi yaz stillerinden, ters örgüler ve tepeden toplu saçlara kadar farklı ortamlara uygun on görünümü kapsayan bu beş adımlı ipuçlarıyla evden şık bir şekilde ayrılın.

Dyson Airwrap used to style hair

Her duruma ve saç uzunluğuna uygun saç stilleri

Başlamadan önce, favori şekillendirme ürünlerinizle birlikte şekillendirme araçlarınızı ve aksesuarlarınızı hazırlayın. Tokaların gerekli olduğu durumlarda, saçınızla iyi uyum sağlayan bir renk kullanmayı hedefleyin. En iyi sonuçları elde etmek ve saçın sağlıklı ve parlak görünmesini sağlamak için ısıya daha az bağımlı olan şekillendirme teknolojilerini tercih edin.

1. Düşük topuz

Durum: İş yerinde bir gün

İdeal saç uzunluğu: Orta ve uzun saçlar

Adım 1: Düğümleri ve karışıklıkları gidermek için kuru saçı tarayarak başlayın. Kıvırcık saçlarınız varsa buklelerinizin kabarmasını önlemek için bu adımı atlayın.

Adım 2: Aşağıdan bir at kuyruğu yapmak için tüm saç tellerini bir araya getirin ve enseden bir saç lastiği ile sabitleyin. Yüzünüzün etrafındaki daha kısa katları daha sonra şekillendirmek için at kuyruğunun dışında bırakın.

Adım 3: At kuyruğunu, saçınız bitene kadar saç lastiğinin tuttuğu tabanın etrafında dairesel hareketlerle sarın. Bir elinizi sarmak için diğer elinizi de topuzu sıkı tutmak için kullanın. İpucu: Sarma işlemini kolaylaştırmak için at kuyruğunu örün veya saçınızı kendi etrafında döndürün.

Adım 4: At kuyruğunun ucunu topuzun altına ve saç lastiğinin içinden geçirin. Saçı sabitlemek için saç spreyi uygulamadan önce topuzu tabanda sabitlemek üzere tel toka kullanın.

Adım 5: At kuyruğunun dışında kalan gevşek saç tellerini kıvırmak veya düzeltmek için bir saç düzleştirici kullanın. Kahkülünüz varsa, pürüzsüz, yuvarlak bir görünüm oluşturmak için yuvarlak bir fırça ve düzleştirici başlığı olan bir saç kurutma makinesi kullanın.

2. Kumsal dalgaları

Durum: Tatil modu

İdeal saç uzunluğu: Orta ve uzun saçlar

Bu stil için, aşırı ısı olmadan bukle yapan, şekillendiren ve Coanda etkisiyle elektriklenme olmadan düzleştiren saç şekillendirici Dyson Airwrap™ saç şekillendirme ve kurutma setini kullanmanızı öneririz.

Adım 1: Sert veya Yumuşak düzleştirme fırçasını ıslak saçı hafif nemli hale getirene kadar uygulayın. Ardından saçı bölümlere ayırın. İpucu: Dalgalar veya bukleler oluştururken her zaman saçınızın uç kısmından işleme başlayın.

Adım 2: Ardından, 40 mm’lik bukle başlığını kullanarak saçın bir bölümünü başlığa sarın.

Adım 3: Saçları başlıktan serbest bırakmadan önce stili sabitlemek için cold shot tuşuna basmayı unutmayın.

Adım 4: Saç boyunca işlemi tekrarlayın, diğer kalan bölümü de şekillendirin.

Adım 5: Yumuşak plaj dalgası etkisini artırmaya yardımcı olmak için parmaklarınızı buklelerin içinden geçirin.

3. Yarım topuz

Durum: Bir yere geç kaldığınızda

İdeal saç uzunluğu: Kısa, orta ve uzun saçlar

Adım 1: Saçınızın üst kısmını ayırın, her iki taraftan eşit miktarda saç aldığınızdan emin olun, böylece saç ortalanmış olur.

Adım 2: Ayrılan saçı tutun ve biraz saç spreyi uygulayın. Parmaklarınızı saçta gezdirerek saça canlılık kazandırın.

Adım 3: Saçın bir bölümünü alın ve bir elinizi bükme işlemini yapmak, diğer elinizi de oluşan topuzu yerinde tutmak için kullanarak topuz haline getirin. İpucu: Daha uzun saçlar için saçınızı önce at kuyruğu şeklinde bağlayın ve ardından topuz haline getirin.

Adım 4: Stili sabitlemek için tel tokaları kullanarak topuzu istediğiniz gibi şekillendirin. Daha dağınık bir stil için topuz boyutunu ayarlayın ve gevşek saç tellerini saç lastiğinin tabanı etrafına tutturun.

Adım 5: Stili sabitlemek için saç spreyi kullanmadan önce hacim yaratmak için saçınızın yanlarını ve arkasını bir tarakla hafifçe karıştırarak görünümü tamamlayın.

4. Düz ve dağınık

Durum: Günlük şıklık

İdeal saç uzunluğu: Çok kısa saçlar

Adım 1: Düzleştirici başlık kullanarak saçı iyice kurutun. Fön çekerken dağınık bir doku oluşturmak için parmaklarınızla saça masaj yapın ve sallayın.

Adım 2: Saçı ayırın ve önce alt kısımda yer alan saçları köklerde bir 's kıvrımı' oluşturmak için parmaklarınızın arasında tutun.

Adım 3: Saç düzleştiricinizi yatay olarak konumlandırın ve saçlara dağınık görünüm vermek için saç düzeltiricinizi hareket ettirerek kullanın ve aşağı doğru yavaşça ilerleyin.

Adım 4: Bu tekniği tüm saç telleri için tekrarlayın, doku eklemek için 's kıvrımının' yönünü değiştirin. İpucu: Katmanlı bir görünüm elde etmek için saçınızın çoğunu ileri yönde şekillendirin.

Adım 5: Yeni şekillendirilmiş saçlarınıza hafifçe masaj yapmadan önce ellerinize biraz şekillendirici ürün alın. Doğal bir hareket yaratmak için ürünü dairesel hareketlerle sürmeyi hedefleyin.

5. Pürüzsüz ve şık

Durum: Buluşma gecesi

İdeal saç uzunluğu: Kısa, orta ve uzun saçlar

Bu stil için, akıllı ısı kontrolü ile tasarlanmış olan Dyson Corrale™ saç düzleştiriciyi kullanmanızı öneririz.

Adım 1: Yeni yıkanmış saça en sevdiğiniz şekillendirici ürünü uygulayarak başlayın, düzleştirici başlığı kullanarak fön çekin.

Adım 2: Kuruduğunda, saçı ayırın ve saç düzleştiricinizin sıcaklığını saç tipinize göre ayarlayın. Kıvırcık saçlar için Dyson Corrale™ saç düzleştiricinin en yüksek sıcaklığı olan 220°C'yi tercih edin.

Adım 3: Düzleştiriciyi diplere yakın bir açıda konumlandırın ve her bir bölümü, saçları bir araya getirmek için tasarlanan esnek plakaların ortasına yerleştirin.

Adım 4: Düzleştiriciyi yavaş ve eşit geçişlerle saçınızda gezdirin. İpucu: Kalın telli veya kıvırcık saçlar için daha küçük parçalar almayı deneyin. Daha ince saçlar için daha büyük parçalar alabilirsiniz.

Adım 5: Saç çizginize ve kahküllerinize daha düşük bir sıcaklıkta bakım yaptıktan sonra, tepedeki elektriklenen saçlarınızı yok etmek için Dyson Supersonic™ saç kurutma makinenizin Flyaway başlığını kullanın. Daha fazla parlaklık için favori şekillendirici ürününüzden az miktarda saçınıza bir kez daha masaj yaparak uygulayın.

6. Dağınık topuz

Durum: Gündelik işler

İdeal saç uzunluğu: Orta ve uzun saçlar

Adım 1: Başınızı öne doğru atın ve karışıklıkları açmak için parmaklarınızı tarak gibi kullanarak saçınızı sallayın. Doku, başarılı bir dağınık topuzun anahtarıdır, bu nedenle saçınızı düzgün bir şekilde taramak istemezsiniz.

Adım 2: Tüm saçı aşağıdan yukarıya toplayın ve yüksek bir at kuyruğu şeklinde bağlayın. Ön tarafta daha kısa katlarınız varsa, bunları yüzünüzün etrafında gevşek bırakın.

Adım 3: Şimdi bağladığınız saçınızın ön kısmındaki bazı tutamları hafifçe çekin ve at kuyruğundaki saçınızı parmaklarınızla hafifçe karıştırın. Bu tekniklerin her ikisi de hacim kazandıracaktır.

Adım 4: Başka bir saç lastiği alın ve at kuyruğunun etrafına sarın, ancak bu kez uçları çekmek yerine, uçların bir kısmını dışarıda bırakarak gevşek bir topuz yapın. İpucu: Uğraşsız ve dağınık bir görünüm yaratmak için topuzu ve gevşek uçları hafifçe çekin.

Adım 5: Uçları alın, ikiye bölün ve sabitlemek için tel tokalar kullanarak topuzun tabanının etrafına sarın. Topuzunuzu gün boyunca bozulmadan tutmak için biraz saç spreyi uygulayın.

7. Ters Örgü

Durum: Kötü bir saç günü

İdeal saç uzunluğu: Kısa, orta ve uzun saçlar

Bu stil için, akıllı ısı kontrolü ile tasarlanmış olan Dyson Corrale™ saç düzleştiriciyi kullanmanızı öneririz.

Adım 1: Nemli veya kuru saçla başlayın. Başın üst kısmından enseye doğru saçı eşit olarak ayırmadan önce bir tarak kullanarak saçı açın.

Adım 2: Ayrılmış saçınızın bir tarafını aşağıda bir at kuyruğu şeklinde bağlayın. Diğer tarafta, başınızın üst kısmından saç çizgisinden başlayarak, saçın ilk bölümünü toplayın ve üç küçük, eşit parçaya ayırın. İpucu: Daha ince telli saçlarınız varsa, saç tellerini bir arada tutmaya yardımcı olması için önceden biraz şekillendirici köpük uygulayın.

Adım 3: Sağdaki saç tutamını ortadaki saç tutamının altından geçirin, ardından soldaki saç tutamını ortadaki yeni saç tutamının altından geçirin. Normal bir örgüde olduğu gibi bu iki saç tutamını üstten değil de alttan geçirmek çok önemlidir.

Adım 4: Saç çizginin sağ tarafından ince bir saç parçası toplayın ve sağdaki saç tutamının içine bunu ekleyin. İki saç tutamını tekmiş gibi düşünerek ortadaki saç tutamının altından geçirin. Tek tük etrafa dağılan saç tellerini düzeltmek için parmaklarınızı kullanın ve örgünün sıkı olmasını sağlayın. Sol taraf için de aynı işlemi tekrar edin.

Adım 5: Enseye ulaştığınızda, düzenli bir örgü oluşturmaya devam edin ve uçtan yaklaşık 5 cm uzakta bir saç lastiği ile sabitleyin. İşlemi diğer taraftaki saçla tekrarlayın.

8. Hacimli Saçlar

Durum: Hafta sonu planı

İdeal saç uzunluğu: Orta boy saç

Bu stil için, saçınızı istediğiniz gibi şekillendirmenize yardımcı olacak beş aparatla birlikte gelen Dyson Supersonic™ saç kurutma makinesini öneriyoruz.

Adım 1: Temiz, havluyla kurutulmuş saça hacim veren köpük uygulayın. Şekillendirme başlığını kullanarak saçı %70 kuruyana kadar fönleyin.

Adım 2: Saçı ayırın ve Dyson Supersonic™'i orta hava ve orta ısıya ayarlayın.

Adım 3: Fön çekmeye ve şekillendirmeye devam ederken hacim ve şekil oluşturmak için bir Dyson fön fırçası kullanabilirsiniz. Saçın her bir bölümünü kökten kaldırın ve stili sabitlemek için cold shot düğmesini kullanın.

Adım 4: Bu tekniği tüm bölümler için tekrarlayın ve tepeye yönelirken maksimum hacim için doğrudan başın üzerine kaldırın.

Adım 5: Favori saç spreyinizi uygulayarak ve saçı parmaklarınızla kabartarak görünümü tamamlayın.

9. Uzay Topuzları

Durum: Yaz festivali

İdeal saç uzunluğu: Orta ve uzun saçlar

Adım 1: Dyson saç açma fırçası ile kolayca taranmış saçlarla başlayın. Saçınız yağlıysa, diplere biraz kuru şampuan uygulayın, bu saçlara hacim katacaktır.

Adım 2: Her iki tarafta eşit miktarda saç olmasını sağlayarak saçı tamamen ortadan ayırın. İpucu: Saçınızın arkasını ayırırken yardımcı olması için bir ayna kullanın.

Adım 3: Bir tarafı aşağıdan at kuyruğu şeklinde bağlayın, böylece diğer saçlara karışması önlenmiş olur. Diğer tarafta, tüm saçı sıkıca bir araya getirmek ve yüksek bir topuz haline getirmek için saç açma fırçanızı kullanın, bazı telleri ön tarafta gevşek bırakın.

Adım 4: Topuzdaki saç tellerini çekerek ve saç lastiğinin tabanı etrafındaki saçları tutturmak için tel tokalar kullanarak topuzu istediğiniz gibi şekillendirin.

Adım 5: Diğer taraftaki saçla aynı işlemi tekrarlayın ve ardından topuzları sabitlemek için bol miktarda saç spreyi veya parıltı sprey uygulayarak bitirin.

10. Kusursuz At Kuyruğu

Durum: Saçınızı yıkayamadığınız zaman

İdeal saç uzunluğu: Uzun saçlar

Adım 1: Nemli saçtaki karışıklıkları giderin. Saçınızın at kuyruğunu oluşturacak alt kısmını fırçalamamaya dikkat edin. Bu saçın kıvırcıklaşmasına neden olabilir.

Adım 2: Tarağı alın ve her iki taraftaki saçın üst kısmına bol miktarda şekillendirici ürün uygulamadan önce bir ortadan veya yandan ayırın.

Adım 3: Saç ürününü saç yüzeyine uygulamak için bir topuz fırçası kullanın ve şık bir görünüm elde edin. Bunu başınızın üst kısmındaki saçlar ve at kuyruğunun altındaki saçlar için de yapmanız gerekecektir.

Adım 4: Tüm saçları arkada bir at kuyruğu şeklinde sıkıca bir araya getirmeden önce kafada çıkıntı oluşturan saçları düzleştirin. İpucu: Uçuşan saçları ve bebek saçları yakalamak için Dyson Supersonic™ saç kurutma makinesinin Flyaway başlığını kullabilirsiniz.

Adım 5: Başınızın üst kısmına saç spreyi uygulayın ve at kuyruğuna az miktarda saç serumu uygulayın. Ardından, at kuyruğundan bir tutam saç alın, saç lastiğinin etrafına sıkıca sarın ve bir tel toka ile sabitleyin.

Basın Kontağı

Türkiye İletişim Ekibi
Email: dogukan.suzer@dyson.com

Dyson Newsroom

Dyson hakkında son haberler