Skip navigation

2022 James Dyson Ödülü Uluslararası Kazananları Açıklandı

18 Kasım 2022

ULUSLARARASI KAZANAN
SmartHEAL, Polonya'daki Varşova Teknoloji Üniversitesi öğrencileri tarafından icat edilen, pH seviyesini ölçerek yaranın ne kadar iyi iyileştiğini gösteren pansumanlar için akıllı bir sensor.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK KAZANANI
Polyformer,Kanada McMaster Üniversitesi öğrencileri tarafından icat edilen, plastik şişeleri geri dönüştürerek gelişmekte olan ülkeler için uygun fiyatlı 3D yazıcı filamentine çeviren bir makine.

ULUSLARARASI İKİNCİ
Ivvy,Belçika Antwerp Üniversitesi'nden Charlotte Blancke tarafından icat edilen, hastalar için konforu ve hareketliliği artıran, mevcut intravenöz serum askısı aparatının giyilebilir bir alternatifi.

The James Dyson Ödülü bu zamana kadar dünyanın dört bir yanındaki genç mühendis ve bilim insanlarının gelecek vaat eden 300'den fazla buluşuna 1 milyon sterlinden fazla para ödülüyle destek verdi. Bu yıl, Sir James Dyson, icatlarının sonraki aşamalarını desteklemek üzere her biri 30.000 Sterlin para ödülü kazanan iki uluslararası kazanan ve 5.000 Sterlin kazanan bir ikinci seçti.

"James Dyson Ödülü her yıl gençlerin dünyamızı iyileştirme, çevresel ve tıbbi sorunları çözme konusunda ne kadar tutkulu olduklarını kanıtlıyor. Bazı insanlar önemsedikleri konular hakkında sadece tribünlere oynarken, bu genç mucitler daha üretken ve işe yarar şeyler yapıp, mühendislik, bilim ve tasarımı ustaca kullanarak problemleri özenle çözmeye çalışıyor. "

Dyson Kurucusu ve Baş Mühendisi Sir James Dyson

 • smartheal1

  Polonya'daki Varşova Teknoloji Üniversitesi öğrencileri Tomasz Raczyński, Dominik Baraniecki ve Piotr Walter tarafından icat edildi

 • smartheal2

Uluslararası Kazanan – SmartHEAL

Problem

Sargıyla sarılmış bir yaranın ne kadar iyi iyileştiğini bilmek oldukça zordur. Yara iyileşmesinde en sık yapılan hata, pansumanın çok sık değiştirilmesiyken bu durum enfeksiyonlara ve doku bozulmasına yol açabiliyor.1.

Bir yarayı değerlendirmek için kullanılan mevcut yöntemler renk, koku, sıcaklık gibi öznel değerlendirmelere veya pahalı laboratuvar biyokimyasal testlerine dayanıyor.2. Kötü bir iyileşme süreci sadece doku iltihabına değil, aynı zamanda nekroza (vücut dokusunun geri dönüşü olmayan ölümü) yol açarken, ciddi hastalıklara veya ölüme neden olabiliyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nde 65 yaş üstü insanların yüzde 3'ünde açık yara bulunduğu bilinirken, ABD hükümeti 2060 yılına kadar yaşlı nüfusun 77 milyonun üzerinde olacağını tahmin ediyor. Kronik yaraların bu nüfusta kalıcı olmasıysa muhtemel bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. 3.

Çözüm

SmartHEAL, pansumanlar için hassas, uygun fiyatlı ve ölçeklenebilir bir akıllı pH sensörüdür. SmartHEAL, Radyo Frekansı Tanımlama (RFID) iletişim sistemlerini kullanarak ve bir yaranın pH değerini izleyerek, sargıyı çıkarmadan ve dolayısıyla dokuyu bozmadan yaranın durumunu değerlendirebiliyor ve enfeksiyonu tespit edebiliyor. 4. Tıp uzmanları daha sonra verileri analiz edebilirken yara için uygun tedaviyi uygulayabiliyor. Akıllı bandajlar hastalar içi dengeli bir yara ortamı yaratarak, yarayı koruyor. 5.

Sonraki adımlar

Ekip icatla ilgili testleri bitirerek klinik deneylere başlayacak. Üç yıl içinde sertifikasyon süreci tamamlanarak, SmartHEAL sargı bezlerinin 2025 yılında dağıtımına ve satışına başlanması planlanıyor.


1https://www.cornerstoneuc.com/2021/04/23/side-effects-of-improper-wound-care/
2https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acssensors.1c00552
3https://www.liebertpub.com/doi/10.1089/wound.2021.0026
4https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4486717/#:~:text=pH%20has%20a%20significant%20role,at%2Drisk%20or%20infected%20wounds.
5 https://www.news-medical.net/health/How-Could-Smart-Bandages-Revolutionize-Wound-Care.aspx

 • polyformer1

  Kanada McMaster Üniversitesi öğrencileri Swaleh Owais ve Reiten Cheng tarafından icat edildi

 • polyformer2

Sürdürülebilirlik Kazananı – Polyformer

Problem

Swaleh ve Reiten, Ruanda'da bir atölyede çalışırken, ülkeye filament ithal etmenin yüksek fiyatı nedeniyle yerel halkın atölyelerde 3D yazıcılarını kullanamadığını öğrendi.6 Ayrıca Ruanda'da plastik şişeleri geri dönüştürecek altyapı eksikliğini de gözlemlediler.

Çözüm

Polyformer, plastik şişeleri 3D yazıcı filamentine dönüştüren düşük maliyetli bir makinedir. Polyformer, plastik şişeleri ekstrüzyonla beslenen uzun şeritler halinde kesiyor. Şerit daha sonra bir nozülden geçerken ısıyla 1,75 mm’lik filament haline getiriliyor. Filament, bir makaranın etrafına sarılmadan önce plastiği soğutmak için havalandırma deliklerinden geçirilerek 3D yazıcıya yerleştirilmeye hazır hale dönüştürülüyor.

İcat, 3D yazıcı filamenti ithalatının yüksek fiyatı nedeniyle gelişmekte olan ülkeleri hedefliyor. Polyformer ile üreticiler ucuz, yüksek kaliteli 3D yazıcı filamentine daha kolay erişebilip, gelişmekte olan ülkelerde tasarım altyapısının kullanımını ve kariyer düşüncesini teşvik ederken, üreticilerin kendi atıklarını geri dönüştürmelerini ve çıktıları verimli bir şekilde kullanmalarını sağlıyor.7.

Sonraki adımlar

Swaleh ve Reiten şu anda Ruanda'daki ortak atölyelerde kullanılmak üzere yeni Polyformer'lar üretiyor ve Polyformer projesi kapsamında Polyjoiner, Polydryer, Polyspooler ve daha pek çok yeni icat tasarlıyor.


6https://www.ic3dprinters.com/trade-wars-and-tariffs-a-3d-printing-perspective/
7https://www.forbes.com/sites/richarddaveni/2019/03/19/how-3d-printing-can-jumpstart-developing-economies/

 • Ivvy1

  Belçika Antwerp Üniversitesi'nden Charlotte Blancke tarafından icat edildi

 • Ivvy2

Uluslararası İkinci – Ivvy

Problem

Charlotte, annesinin bir meslektaşının, çocuğunun tıbbi tedavisi için kullanması gereken rahatsız edici aparatlardan dolayı mutsuz olduğunu fark etti. Meslektaşı, kızının konforunu arttırmak için serum askısını bir elbise askısıyla değiştirdiğini söyledi.

Charlotte araştırması sırasında evde tıbbi tedavinin giderek arttığını, ancak ev ortamının özellikleri farklı olmasına rağmen evde intravenöz tedaviler için kullanılan ekipmanın hastanelerdekiyle aynı olduğunu gördü. Daha fazla hasta iyileşme veya uzun süreli bakım için evde sağlık hizmetlerine geçtikçe, rahatsız edici tıbbi cihazlar evde, genellikle uygun olmayan koşullar altında daha sık kullanılıyor. 8.

Çözüm

İnfüzyon tedavisi, sıvıların veya ilaçların bir kanül veya iğne aracılığıyla kontrollü bir hızda uygulanmasıdır.9. Ivvy, hastalara optimum hareket kabiliyeti, kullanımı kolay bir infüzyon pompası ve hemşirelerin hastalarını uzaktan izleyebilmeleri için bir yazılım sağlayan giyilebilir bir cihazla mevcut intravenöz serum askısının yerini alıyor.

Şu anda intravenöz tedaviler hakkında geri bildirim eksikliği var ve mevcut infüzyon pompaları karmaşık bir arayüze sahip. Charlotte’un basitleştirilmiş bir arayüze ve sezgisel kullanıma sahip olarak geliştirdiği infüzyon pompası sayesinde, hemşireler tedaviyi evde kolayca ayarlayabiliyor ve hastalar tedavilerini bir LED şerit, ekran ve sesli bildirimler aracılığıyla takip edebiliyor.

Sonraki adımlar

Charlotte, Ivvy'yi daha da geliştirmesine destek olmaları için sektördeki profesyonellerle birlikte çalışıyor.


8https://www.fda.gov/medical-devices/home-health-and-consumer-devices/home-use-devices
9https://www.healthline.com/health/infusion-therapy

Paylaşmak istediğiniz bir buluşunuz mu var?

The James Dyson Ödülü Sir James Dyson'ın mühendislerin dünyayı değiştirme gücünü gösterme taahhüdünün bir parçasını oluşturuyor. 300’ün üzerinde icadı para ödülü ile destekleyen yarışma, Dyson tarafından finanse edilen ve bir mühendislik-eğitim vakfı olan James Dyson Vakfı tarafından yürütülüyor.

The Dyson Mühendislik ve Teknoloji Enstitüsü ve Vakfın çalışmaları, hevesli mühendisleri ve problem çözücüleri, bilgilerini uygulamaya ve teknoloji yoluyla yaşamları iyileştirmenin yeni yollarını keşfetmeye teşvik ediyor. James Dyson Vakfı bugüne kadar, eğitimde ve diğer hayır işlerinde sınırları aşan konseptlere 140 milyon sterlinin üzerinde katkıda bulundu.

Basın Kontağı

Türkiye İletişim Ekibi
Email: dogukan.suzer@dyson.com

Dyson Newsroom

Dyson hakkında son haberler