Skip navigation

2023 Yılı James Dyson Ödülü’nün En İyi 20 İcadı Açıklandı

Tasarım ve mühendislik yarışması James Dyson Ödülü’nün Uluslararası İlk 20 listesi açıklandı. Türkiye kazananı orman yangını tespit sistemi ForestGuard 2.0 projesi de listede yer aldı.

 • Bu yılki James Dyson Ödülü'nün uluslararası en iyi 20 icadı, 14 Dyson mühendisinden oluşan bir jüri ekibi tarafından seçildi.
 • İcatlar, Türkiye’den İspanya'ya, Singapur'dan, Polonya'ya birbirinden farklı ülkeden; orman yangını tespit sisteminden, benzinli arabaları hibrit araçlara dönüştüren cihazlara kadar farklı problemlere çözüm buluyor.
 • Sir James Dyson, ilk 20 listesinden uluslararası kazananları seçecek. Kazananlar, 15 Kasım'da açıklanacak.

Öğrencileri ve yeni mezunları problem çözen bir tasarım yaratmaya teşvik eden ve küresel bir mühendislik ödülü olan 2023 James Dyson Ödülü'nün uluslararası etapları bugün başlıyor. Öncü 20 icattan oluşan küresel finalistler bugün açıklanırken, tüm mucitler uluslarası kazanan olma ve icatlarının sonraki aşamalarını desteklemek için 30.000 sterlin alma şansına sahip olacak.

Bu yılın İlk 20 listesiyle tanışın

İcatlar hayatları değiştiriyor

Dünyanın dört bir yanındaki öğrenciler ve genç mühendisler, araştırmacı zihinlerin icatlar konusunda sınırları nasıl zorlayabileceğini ve hayatları değiştirebilecek çözümler yaratabileceğini göstermeye devam ediyor.

Türkiye'nin İlk 20'ye giren projesi, Suat Batuhan Esirger, Ecem Ertan, Onur Sertgil, Rana İmam Esirger tarafından tasarlanan ForestGuard 2.0; 2021 ve sonrasında ülkeyi yıkıma uğratan orman yangınlarına bir müdahale niteliği taşıyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi'nden bir ekip tarafından oluşturulan icat, gelecek yıllarda riski büyük ölçüde azaltmayı umarak, potansiyel bir orman yangınını en erken şekilde yetkililere bildirmek için sensörden uyduya bağlantı teknolojisini kullanıyor.

Singapur'da ise genç mucit E Ian Siew, açık kalp ameliyatından sonra yaşadığı zorlu iyileşme sürecinden etkilenerek daha iyi bir tedavi çözümü bulmak için harekete geçti. Singapur'daki Ulusal Üniversite Hastanesi'nden uzmanlara danışarak, ameliyat sonrası rehabilitasyon için yelek benzeri bir cihaz tasarladı ve ameliyattan sonra göğüs kemiğinin kaynaması için desteği artırdı.

Bazen en basit fikirler bile dünya için önemli bir etkiye sahip olabiliyor. Filipinler'de genç girişimci Jeremy De Leon, bir akıllı telefonu veya tableti mikroskoba dönüştüren basit bir anahtarlık aparatı olan Make-roscope'u icat etti. Dünyanın dört bir yanındaki öğrencilerin laboratuvar araçlarına erişiminin iyileştirilmesi, gelecek nesil bilim insanları için potansiyel olarak büyük etkilere sahip ve bu icat şimdiden 3.000'den fazla Filipinli öğrenci ve öğretmen tarafından kullanılıyor.

Dyson Teknoloji Geliştirme Başkanı Rachael Pink, ilk 20 listesine girmek için nelerin gerekli olduğuyla ilgili şunları söyledi: "Mucit, fikrinin nasıl çalışacağını gerçekten anladığını göstermeli. Fikrinin nasıl sağlam bir şekilde hayata geçirilebileceğini ve kullanımda karşılaşacağı zorluklara karşı dayanıklı olacağını gösterebilmeli. Gördüğümüz en iyi başvurulardan bazıları, tasarım süreçleri boyunca başarısız olduklarını, ancak bu başarısızlıklardan ders aldıklarını ve tasarımlarını daha da iyi hale getirdiklerini ispat etti."

Düşünce çeşitliliğiyle güçlenen müzakereler

Büyük fikirler, düşünce ve deneyim çeşitliliğinden doğuyor. Bu yılın İlk 20'sinin seçimlerinde jürisi oluşturan 14 Dyson mühendisi Singapur, Birleşik Krallık, Malezya ve Filipinler'deki Dyson Ar-Ge merkezlerinde çalışıyor ve sürdürülebilirlik, elektronik, üretim, akustik ve enerji depolama gibi mühendislik alanlarında uzmanlaşıyor. Mühendislere, geleneksel tasarım süreçlerine meydan okuyan görüşlerini paylaşmak üzere Dyson Mühendislik ve Teknoloji Enstitüsü'nden lisans öğrencileri de katıldı.

Jüri, tüm ulusal finalistleri ve ikincileri analiz etti, tartıştı ve gözden geçirdi. Böylelikle bu yılın İlk 20 listesini oluşturmak için başvuruları elemek üzere bir araya geldi.

Dyson Elektronik Başkanı Hong Fei Hu "James Dyson Ödülü, genç mucitlere yenilikçi fikirlerini global sahnede sergilemeleri için bir platform sağlıyor. Tıp ve sürdürülebilirlik alanlarında çözümler sunan bu kadar çok icat görmek çok sevindiriciydi," diyor.

Dyson Mühendislik ve Teknoloji Enstitüsü Lisans Mühendisi Freya Moore ise "James Dyson Ödülü öğrenciler için mühendislerin neler yapabileceğine dair heyecan verici bir tablo çiziyor. Panelin bir parçası olmak, belkide asla karşılaşmayacağım gerçek sorunlar hakkında bilgi edinmemi ve bu zorluklara nasıl yaklaşılabileceğinin farklı yollarını görmemi sağladı." şeklinde konuştu.

Bu yılın ilk 20 listesindeki her bir icat hakkında daha fazla bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

2022 yılının uluslararası kazananları hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz. Sir James Dyson, James Dyson Ödülü'nün uluslararası kazananlarını 15 Kasım 2023 tarihinde açıklayacak.

2023 James Dyson Ödülü İlk 20 Listesi

 • AISIG

  Yapay zeka tabanlı görüntü tanıma özelliğini kullanarak görme engellilerin yaya geçitlerinden güvenli bir şekilde geçmelerini sağlayan bir cihazdır.
  Ulusal Kazanan, Japonya.

 • Auxobrace

  Açık kalp ameliyatı geçirmiş hastalar için bir rehabilitasyon cihazı.
  Ulusal Kazanan, Singapur.

 • AVA

  Spastisitesi olan bireyler için uyarlanabilir kişisel hijyen araçlarıdır.
  Ulusal İkinci, İspanya.

 • Boreas

  Hastanelerde pulmoner rehabilitasyonu otomatikleştirmek ve oyunlaştırmak için tasarlanan bir cihazdır.
  Ulusal Kazanan, Polonya.

 • E-COATING

  Sıcak ülkelerde klima ihtiyacını azaltan, yüksek soğutma etkisine sahip sürdürülebilir bir çatı ve dış duvar kaplamasıdır.
  Ulusal Kazanan, Hong Kong.

 • Ergotech

  Cerrahların konforunu artırmak ve bilek gerginliğini azaltmak için ergonomik bir laparoskopi aletidir.
  Ulusal İkinci, İrlanda.

 • ForestGuard 2.0

  Ultra erken, sensörden uyduya orman yangını tespit sistemidir.
  Ulusal Kazanan, Türkiye.

 • Gutsy

  Ostomi torbalarından kurtulmayı sağlayan protez bir tıbbi taşıma aparatıdır.
  Ulusal Kazanan, Amerika Birleşik Devletleri.

 • LEKA

  Sistiserkoz parazitini tespit etmek için biyolojik olarak parçalanabilir, invazif olmayan ve erişilebilir bir testtir.
  Ulusal Kazanan, Meksika.

 • Lunet

  Parmak ampüteleri için 3 boyutlu yazdırılabilir mekanik parmak protezidir.
  Ulusal İkinci, Amerika Birleşik Devletleri.

 • Make-roscope

  Akıllı telefonları veya tabletleri mikroskoba dönüştüren taşınabilir bir anahtarlıktır.
  Ulusal Kazanan, Filipinler.

 • Oasis

  Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan kişiler için görsel dikkat dağınıklığını azaltmaya yönelik giyilebilir bir cihazdır.
  Ulusal Kazanan, İrlanda.

 • os*tomy

  Kolostomi hastaları için sürdürülebilir ve uygun fiyatlı bir çantadır.
  Ulusal Kazanan, Avusturya.

 • Pleural

  Mukusla ilgili solunum rahatsızlıklarına yardımcı olmak için akıllı bir hava yolu temizleme cihazıdır.
  Ulusal Kazanan, Birleşik Krallık.

 • Pre-Podium

  Sporcuların dopingle mücadele test deneyimini iyileştirmek için tasarlanmış bir uyuşturucu test kitidir.
  Ulusal Kazanan, Yeni Zellanda.

 • REVR

  İçten yanmalı motorlu araçları hibrit elektriğe dönüştürmek için bir güçlendirme kitidir.
  Ulusal Kazanan, Avustralya.

 • Shuimu Breathing

  Kronik solunum hastalığı olan hastalar için inhaler kullanımı konusunda rehberlik sağlayan bir tıbbi destek cihazıdır.
  Ulusal Kazanan, Çin.

 • The Golden Capsule

  Acil durumlar için elektrikli olmayan bir ilaç enjeksiyon cihazıdır.
  Ulusal İkinci, Kore.

 • The Life Chariot

  Çatışma bölgelerindeki sağlık görevlileri için bir arazi treyleridir.
  Ulusal İkinci, Polonya.

 • WhaleSafe

  Balina tuzaklarını ortadan kaldıran, isteğe bağlı bir halatla balık avlama sistemidir.
  Ulusal İkinci, Kanada.

Basın Kontağı

Türkiye İletişim Ekibi
Email: dogukan.suzer@dyson.com

Dyson Newsroom

Dyson hakkında son haberler