Skip navigation

Aktif Gürültü Engelleme Ve Pasif Gürültü Engelleme Arasındaki Fark

Şehrin sesi kendine has bir şekilde güzel olabilir, ancak en sevdiğiniz şarkıyı dinlemeye çalışırken değil. İster aktif gürültü engelleme (ANC) isterse de bazen gürültü yalıtımı olarak adlandırılan pasif gürültü engelleme (PNC) olsun, genel olarak gürültü engelleme özelliği, artık iyi bir kulaklık için kritik bir konu haline geldi.

Peki aktif gürültü engelleme ile pasif gürültü engelleme arasındaki fark nedir? Gürültü engelleme günlük deneyiminize nasıl yardımcı oluyor?

Bu sorulara ve daha fazlasına yanıt bulmak için farklı gürültü engelleme türlerini incelediğimiz yazımızı okumaya devam edin.

A model sitting against a window in the city while wearing his Dyson Zone noise cancelling headphones.

Pasif gürültü engelleme nedir? (PNC)

Pasif gürültü engelleme veya gürültü yalıtımı, dış gürültüden kaynaklanan rahatsız edici sesleri engellemek için fiziksel tasarımın kullanılmasıdır. Bu tipik olarak yastıklı kulaklık başlıkları veya kulak içine tam oturan kulaklıklar ile sağlanır.1

Pasif gürültü engelleme, kulağınızı belirli bir alana kapatarak dış gürültünün kulağınıza ulaşmasını engelliyor. 1

Gürültü yalıtımı teknolojisi yerine, tamamen fiziksel tasarıma dayandığı için pil ömrüne ihtiyaç duymuyor. Bu, daha fazla şarjın müzik dinlemeye harcanabileceği anlamına geliyor.

Aktif gürültü engelleme nedir? (ANC)

Aktif gürültü engelleme, dış gürültüyü engellemek için teknolojinin kullanılmasıdır, böylece dinleme deneyiminiz kesintiye uğramaz.

Mikrofonlar çevrenizdeki dış sesleri analiz ediyor ve ardından sesleri iptal eden ters çevrilmiş ses dalgaları yayarak dış sesleri duymanızı engelliyor.2

Ses temelde iniş ve çıkışlardan oluşan bir dalga olduğu için, tam olarak zıt iniş ve çıkışları aynı anda duyarsanız beyniniz ikisini de algılamaz. 2

Bu, kulaklığınızın dışındaki her türlü dış gürültünün teknoloji kullanılarak engellenebileceği anlamına geliyor.

Dyson Zone™, yüksek kaliteli aktif gürültü engelleme (ANC) için bu mikrofonlardan sekizini kullanarak size saf ses sunuyor.

Pil ömründen faydalanan aktif gürültü engelleme özelliği, uzun bir yolculuk yapıyorsanız veya kulaklığınızı sık sık şarj edemiyorsanız, bu konuda bir sıkıntı yaşamanıza neden olabilir. Ancak Dyson Zone™ gürültü engelleme özellikli kulaklık sadece ses özelliklerini kullanırken 50 saatlik pil ömrüne sahiptir.

Neden gürültü engelleme özelliğine sahip olmalısınız?

Gürültülü bir bölgede yaşıyorsanız, yoğun şekilde ev-iş arasında gidip geliyorsanız veya herkese açık bir ofiste çalışıyorsanız, gürültü engelleyici kulaklıklar dış dünyaynın sesini önlemenize ve odaklanmanıza yardımcı olmak için harika bir çözüm olabilir.

Diyelim ki otobüstesiniz, en sevdiğiniz podcast'i dinliyorsunuz, ancak birkaç cümleyi başa almak zorundasınız çünkü bazı yolcuların konuşmalarından duyamıyorsunuz. Bu, gürültü engellemenin öncelikli görevlerindedir.

Dyson Zone™'da olduğu gibi düşük distorsiyona odaklanan gürültü engelleme özelliği, sesi daha saf bir şekilde duymanızı sağlıyor. Büyük sanatçıları filtrelenmeden ve onların amaçladığı şekilde dinlemek isteyen bir müzik tutkunuysanız, gürültü engelleme özelliği tam size göre.

A model sitting against a window in the city while wearing her Dyson Zone noise cancelling headphones and tapping on the cup.

Aktif veya pasif gürültü engellemeye öncelik vermeli miyim?

Aktif gürültü engelleme, en mükemmel gürültü engelleme yöntemidir. Bunun nedeni, istenmeyen sesi tamamen susturmak için teknoloji kullanmasıdır, oysa pasif gürültü engelleme yalnızca sesi boğar.

Dyson Zone™ her iki özelliğe de sahip olduğundan, aktif gürültü engelleme ve pasif gürültü engelleme arasında seçim yapmanıza gerek kalmaz.

Ses dalgalarını algılayan sekiz mikrofon, zıt dalgalar oluşturan algoritmalar, kulağı rahatça kapatan ergonomik kulaklık başlıkları ve akıllı sinyal işleme özellikleriyle Dyson Zone™, temiz ve saf sesle gelişmiş bir dinleme deneyimi yaratıyor.

Dyson Zone™ üç aktif gürültü engelleme moduna sahiptir

Çoğu kulaklık yalnızca bir aktif gürültü engelleme (ANC) moduna sahipken, Dyson Zone™ üç moda sahiptir. Dyson Zone™'un aktif gürültü engelleme özelliği aracılığıyla hayatınızın farklı unsurlarına öncelik vermenize nasıl yardımcı olabileceğini keşfedelim.

İzolasyon modu

İzolasyon modu, polarize ses dalgalarını kullanıp istenmeyen gürültüleri iptal ederek etrafınızdaki dünyayı susturuyor. Bu mod klasik aktif gürültü engelleme (ANC) modudur ve dünyanın dikkat dağıtıcı unsurları hakkında endişelenmeden tamamen müziğinize odaklanmanızı sağlıyor.

Bu mod, çevredeki gürültüyü takip etmek için saniyede 384.000 kez kulaklık içindeki sekiz mikrofonu kullanıyor ve arka plandaki gürültüyü iptal ediyor.

Şeffaf mod

Şeffaf mod, kulaklığınıza iki kez dokunarak etkinleştirilebiliyor. Bu, tüm aktif gürültü engelleme (ANC)'yi durduruyor, böylece hem sesinizi hem de dış dünyayı duyabiliyorsunuz. Bu mod, karşıdan karşıya geçerken olduğu gibi etrafınızdakilere odaklanmanız gereken zamanlar için tasarlanmıştır. Bu mod özellikle hareket halindeyken size sorulan soruları yanıtlamak için kullanışlıdır.

The side profile of a model standing against a white background while wearing his Dyson Zone noise cancelling headphones.

Sohbet modu

Bu mod Şeffaf moduyla aynıdır ancak seyahat vizörünüzün takılı olduğu durumlar içindir. Konuşma modu vizörü aşağı çekerek etkinleştirilebiliyor, bu da aktif gürültü engellemeyi ve hava akışını durduruyor, böylece düzgün bir şekilde duyabiliyorsunuz.

Hüzmeleme

Dyson Zone™ ayrıca telefon görüşmelerinin ses kalitesini iyileştiren iki ekstra hüzmeleme telefon mikrofonuna sahiptir. Kulaklığınız yanınızdayken bir telefon alırsanız, net ve berrak bir telefon görüşmesi için konuşurken gürültü engelleme özelliğinden yararlanabilir ve ardından kulaklığınızı hiç çıkarmadan müziğinizi dinlemeye geri dönebilirsiniz.

Gürültü engelleme hakkında daha fazlası

Pasif gürültü engelleme ve aktif gürültü engelleme arasındaki fark oldukça açıktır ve birbirlerini nasıl tamamladıkları daha da nettir. En iyi dinleme deneyimi için saf ses istiyorsanız, hem aktif hem de pasif gürültü engelleme özelliğine ihtiyacınız vardır. Daha fazla bilgi için, gürültü engellemenin sesi nasıl iyileştirdiği yazımızı okuyabilirsiniz. Eğer sizin de Dyson Zone™'unuz varsa, onu kullanırken en sevdiğiniz rotanızı #MyDyson ve #DysonZone hashtag'leri ile paylaşın.

¹ Molesworth, B.R.C. ve Burgess, M. (2013) ''Güvenlik açısından riskli bir durumda anlaşılabilirliği artırmak: Uçuş kabininde güvenlik'', Güvenlik Bilimi, 51(1), s. 11-16. doi:https://doi.org/10.1016/j.ssci.2012.06.006.

² Hirnyj, D. (2012) Gürültü Engelleyici Kulaklıklar. Doktora tezi. Erişim adresi: https://courses.physics.illinois.edu/phys406/sp2017/Student_Projects/Spring12/Danylo_Hirnyj_P406_Project_Report_Sp12.pdf (Erişim: 21 Eylül 2023). 

Dyson'ı keşfedin

Dyson hakkında son haberler