Skip navigation

Çocuğunuzun yatak odası nasıl derinlemesine temizlenir?

Ebeveynler, çocuklarıyla eğlenerek geçirdikleri uzun bir günün ardından genellikle ortaya çıkan kirlilik ve dağınıklık nedeniyle yaşadıkları endişe duygusunu çok iyi bilir. Eğlence sona erdikten sonra temizlik kaçınılmazdır. En kolay çözüm yolu, düzeni sağlamak için telaş dolu on dakika geçirmek gibi görünürken, bazen sağlıklı bir ev için daha kapsamlı bir temizlik gerekli olabiliyor. Dyson, çocuk yatak odalarının nasıl derinlemesine temizleneceğine dair ipuçları paylaşıyor.

Çocuk odası

Dağınıklığı azaltın ve düzenleyin

Temizlik başlamadan önce, odada her şeyin yerinde olup olmadığına bakın ve çocuğunuzun eşyalarının nasıl yerleştirildiğini düşünün. Depolama çözümleri ile bu durum düzeltilebilir.

Yatağı temizleyin • Yatak örtüleri temiz görünse de, şilteler genellikle mikroskobik yaşamın yuvası olabiliyor ve bu da çocuğunuzun uyurken sağlığını etkileyebiliyor. Toz akarları, dışkıları, bakteriler, virüsler, polenler ve diğer alerjenler, yatağınızda da bulunan ev tozu olan karma bileşenleri oluşturuyor. Yatakları her altı ayda bir veya daha sık temizleyerek, içlerindeki toz ve mikrobik yaşam seviyelerini azaltabilirsiniz.

 • Alerjenleri azaltmaya yardımcı olacağından nevresimleri çıkarın ve 60°C veya 90°C'de yıkayın.
 • Yatak için, mümkün olduğunca çok toz akarı ve deri pulunu temizlemek için Dyson kablosuz süpürgenizi Mini motorhead başlıkla Boost modunda kullanın.
 • Yatağın altını temizlemek için ise Mobilya Altı Adaptörü kullanın. Böylece tozun toplanma eğiliminde olduğu ve toz akarlarının çoğaldığı ulaşılması zor yerlere ulaşabilirsiniz. Böylece tozun toplanma eğiliminde olduğu ve toz akarlarının çoğaldığı ulaşılması zor yerlere ulaşabilirsiniz.

Zemini süpürün

 • Döşeme türünüze bağlı olarak temizleme yaklaşımı farklılık gösterecektir. Sert zeminler için, tozun biriktiği çatlaklara ve aralıklara girmek için doğru aksesuarları kullanarak tüm yüzeyi süpürerek başlayın. Zemin temizlendikten sonra, inatçı lekeleri çıkarmak için çocuk dostu deterjan ve su kullanın.

  Halı kaplı odalarda, doğru şekilde süpürdüğünüzden emin olmak için Dyson mühendislerinin aşağıdaki ipuçlarını dikkate alın:

 • Yavaş ve dikkatli bir şekilde süpürün. Bu yöntem, halı lifleri içindeki toz ve kiri harekete geçirir ve bunların temizlenme olasılığını artırıyor..
 • Tek bir noktaya odaklanın (ama çok fazla değil). Tek bir alan üzerinde tekrarlanan temizlik sonuç veriyor, ancak üç kereden fazlası çok fazla bir artış sağlamıyor.
 • Doğru araçları kullanın. Biraz çaba gerektiriyor fakat buna değer. İnatçı kir fırçası çamurlu ayakkabıların kalıcı izlerini yok edecektir.
 • Göz önünde olmayan yerleri ihmal etmeyin. Halı kaplı alanlar toz akarları için ideal üreme alanlarıdır, bu nedenle ara sıra büyük mobilyaların yerlerinin değiştirilmesi tavsiye ediliyor.

Perdeleri ve panjurları temizleyin

Perde ve panjurlarda ne kadar toz toplanabileceğini keşfetmek şaşırtıcı olacaktır. Malzemeye bağlı olarak, perdelerin çıkarılması ve yıkanması alerjenlerin azaltılmasına yardımcı olabiliyor. Perde ve jaluzilerdeki fazla tozu ve alerjenleri daha hassas bir şekilde temizlemek için yumuşak bir toz alma fırçası da kullanılabilir, sonuç olarak çocuk yatak odaları daha temiz kalır.

Basın Kontağı

Türkiye İletişim Ekibi
Email: dogukan.suzer@dyson.com

Dyson Newsroom

Dyson hakkında son haberler