Skip navigation

Dyson’dan Haftalık Ev Temizliği Programı

Dyson'ın evinizdeki her nokta için hazırladığı hijyen kılavuzu ve haftalık temizlik programıyla evinizi nasıl temiz tutacağınızı öğrenirken, evde yaşayan herkesin sağlıklı kalmasını sağlayın.

28 Şubat 2023
Dyson’dan Haftalık Ev Temizliği

Dyson Mikrobiyoloji Araştırma Görevlisi Monika Stuczen, “Evlerimizdeki toz ve döküntülerin çoğu gözle görülmez, buna rağmen her üç kişiden biri yalnızca zeminde görünür toz tespit ettiklerinde temizlik yapıyor. Birçok toz partikülü mikroskobik boyutta bulunur ve insanlar zamanla bu tozları görmeye başladığında, evlerde toz akarları olması büyük olasılıktır" diyor.

Haftalık bir temizlik programı toz ve toz akarlarıyla mücadele etmeye yardımcı olabilirken, evi temiz tutmak için doğru araçları kullanmak ve ipuçlarını bilmek oldukça önemlidir. Dyson'ın her odayı kapsayan adım adım ev temizliği programı, tüm alanları temiz ve sağlıklı tutmanıza yardımcı oluyor. Program, yatak odalarını ve yoğun zaman geçirilen alanları nasıl temizleyebileceğinize dair ipuçlarını içeriyor.

Haftalık temizlik programı nasıl oluşturulur?

Dyson'ın kablosuz süpürge kategorisi, zemin ister parke ister halı olsun, ister büyük ister kompakt olsun, her alan için benzersiz çözümler sunuyor. Temizlik aletlerinizi evinize göre uyarlayarak temiz bir yatak odası, mutfak ve oturma odası sağlayabiliyorsunuz. Alanınız ister Dyson Omni-glide™ kablosuz süpürgeye, ister Dyson V15 Detect Absolute™ kablosuz süpürgeye uygun olsun, tüm Dyson kablosuz süpürgeler yardımcı aksesuarlarla birlikte geliyor. Her şeyi önceden hazırlamak, temizlik süresini kısaltmaya yardımcı olurken, en iyi hazırlık ipuçları ise şunlardır:

 • Başlamadan önce ihtiyacınız olan malzemeleri ve aksesuarları toparlayın.
 • Her seferinde evin veya odanın bir alanında çalışın, her zaman üst noktalardan aşağıya doğru hareket ederek tüm tozun yakalanmasını sağlayın.
 • Temizliğe başlamadan önce yerdeki veya diğer yüzeylerdeki dağınıklığı giderin.

Adım adım ev temizliği programı

İyi bir haftalık temizlik programı, hem yoğun zaman geçirilen odaları hem de ihmal edilen alanları kapsamalıdır. Kirlilik, toz ve bunların üzerinde yaşayan mikrobiyom havaya karışabilip alanlarda dolaşabilirken, temizlik için sadece en görünür alanları değil tüm evi göz önünde bulundurmak önemli. Haftada iki farklı alanı veya tüm evi kapsayan bir temizlik programı oluşturmayı tercih edebilirsiniz. Alana göre evi nasıl temizleyeceğinizi belirten ipuçları ve ihtiyacınız olan gerekli araçlar şunlardır:

Merdivenlerinizi temizlemek için gerekenler:

İhtiyacınız olan aletler:

 • Kablosuz süpürge
 • Aralık temizleme başlığı
 • Anti-tangle mini motorhead
 • Nemli, ılık bir bez

Özellikle zahmetli bir alan olan merdivenler oldukça köşelidir ve hem sert zeminlere hem de halı kaplamalara sahip olabiliyor. Merdivenlerdeki halıların temizlenmesiyse kilimlerden çok daha yönlü araçlar gerektirebiliyor.

Merdivenler nasıl temizlenir?

 1. Süpürgenizi el tipi moda getirin ve aralık temizleme başlığını takın. Temizlerken düşen tozu yakalamak için her zaman merdivenin en üstünden başlayın.
 2. Her bir basamağın kenarlarına odaklanarak başlayın ve aşağıya doğru ilerleyin. Gevşemiş kirler ikinci hamlede yakalanacaktır.
 3. Merdivenin altına ulaştığınızda, aralık temizleme başlığını, anti-tangle mini motorhead ile değiştirin (el tipi modda devam edin). En üste dönün ve merdiven basamaklarını süpürün.
 4. Nemli, ılık bir bezi aşağı doğru gezdirerek tüm tırabzanı silin. Mikropları ve kirleticileri gidermek için, silmeden önce bir dezenfektan uygulayın.

Yatak odasını temizlemek için gerekenler:

İhtiyacınız olan aletler:

 • Kablosuz süpürge
 • Döşeme başlığı ya da Anti-tangle mini motorhead
 • Işıklı aralık temizleme başlığı
 • Mobilya altı adaptörü
 • Yumuşak toz alma fırçası
 • Kuru ve nemli bez

Yatak odaları ve özellikle yataklar, toz akarları için üreme alanlarıdır. Toz akarı dışkıları evdeki alerjenlerin ana kaynağıdır ve bazı durumlarda astımı tetikleyebilir. Düzgün bir temizlik, evinizin sağlık kalitesine fayda sağlayacaktır.

Yatak odaları nasıl temizlenir?

 1. Yukarıdan başlayarak, perdeler, panjurlar ve abajurlardaki tozu temizlemek için yumuşak toz alma fırçasını kullanın.
 2. Işıklı aralık temizleme başlığı kullanarak pencere pervazlarının, çerçeveli sanat eserlerinin ve mobilyaların etrafındaki tozu temizleyin. LED ışık, büyük mobilya parçalarının arkasındaki tozu görmenizi sağlar.
 3. Daha sonra döşeme başlığı veya anti-tangle mini motorhead’i takın ve yatağınızın üzerini süpürün. Çarşaf ve battaniyeler mümkünse yüksek ısıda yıkanmalıdır.
 4. Çekmecelerdeki ve komodinlerdeki fazla tozu temizleyin ve ılık suya batırılmış bir bezle silin.
 5. Şimdi kablosuz süpürgeyi kullanarak zeminin üzerinden geçin. Düşen tozlar burada yakalanacaktır. Alçak mobilyaların altlarını temizlemek için mobilya altı adaptörü kullanılabilir.

Oturma odasını temizlemek için gerekenler:

İhtiyacınız olan aletler:

 • Kablosuz süpürge
 • Yüzey çizmeyen toz alma fırçası
 • Işıklı aralık temizleme başlığı
 • Mobilya altı adaptörü
 • Anti-tangle mini motorhead
 • Kuru ve nemli bez

Oturma odaları genellikle en çok zaman geçirilen yerlerdir. Özellikle evcil hayvanlar varsa, ortak alanlar haftalık temizlik programında yer almalıdır. Geniş açık alanlara sahip evlerde, daha büyük bir süpürge başlığı ve daha büyük bir hazne temizlik süresini kısaltabilir.

Oturma odası nasıl temizlenir?

 1. Yüzey çizmeyen toz alma fırçası ile TV gibi hassas yüzeylerin üzerinden nazikçe geçin.
 2. Ardından, kitap rafları, dolaplar, sandalyeler ve kanepeler gibi büyük mobilyaları duvardan çekin. Işıklı aralık temizleme başlığı ile süpürgeliklerin arkasını ve zeminin duvarla birleştiği yeri süpürün.
 3. Oturma odası döşemeleri ve evcil hayvan yatakları toz akarlarının besin kaynağıdır. Anti-tangle mini motorhead bu alanlar için mükemmeldir, dolanmayı önleyen konik fırça çubuğuyla saç ve tüyleri spiral şeklinde alıp hazneye atar.
 4. Zemini süpürmeden önce mobilyaları önce kuru sonra nemli bir bezle temizleyin. Mobilya altı adaptörü, alçak mobilyaların altına daha fazla ulaşmak için bükülme özelliğine sahiptir.

Mutfağı temizlemek için gerekenler:

İhtiyacınız olan aletler:

 • Kablosuz süpürge
 • Up-top adaptor
 • Kıvrılabilen aralık temizleme başlığı
 • Dezenfektan, ılık su ile ıslatılmış bez

Mutfaklar çok fazla faaliyetin ve kaçınılmaz olarak dağınıklığın kaynağıdır. Tipik olarak sert zeminlidir, bu yüzden süpürdükten sonra paspaslamayı ihmal etmeyin. Bu, makinenizin korunmasına da yardımcı olacaktır.

Mutfağınızı nasıl temizlersiniz?

 1. Yüzeyleri temizlik ürünleriyle silerek işe başlayın. Ocak üstleri, ocakların etrafındaki alanlar, kiler dolapları, fırın ve buzdolaplarının içi ev temizliği programında kesinlikle yer almalıdır.
 2. Ardından, buzdolaplarının üst kısımlarını, dolapları ve ulaşılamayan alanları süpürmek için up-top adaptör ve yumuşak toz alma fırçasını kullanın. Yumuşak kıllar, siz temizlerken malzemelerin korunmasına yardımcı olur.
 3. Buzdolabının yan tarafı gibi ulaşılması zor yerlere erişmek, yiyecek kalıntılarını ve toz birikintilerini toplamak için kıvrılabilen aralık temizleme başlığını kullanın.

Duvarlar ve tavanlar için ev temizlik programı

İhtiyacınız olan aletler:

 • Kablosuz süpürge
 • Yüzey çizmeyen toz alma fırçası
 • Esnek aralık temizleme başlığı
 • Uzatma hortumu

Duvarlar ve tavanlar genellikle haftalık temizlik programlarının dışında bırakılır, ancak bu alanlarda kalan toz birikmeye devam ederse küf oluşumuna katkıda bulunabilir. Örümcek ağları, toz ve organik maddelerin hepsi buraya yerleşirken, doğru araçlara sahipseniz bu alanları temizlemek hızlı ve kolaydır.

 1. Tavanlarla başlayın. Boyayı korumak için yüzey çizmeyen toz alma fırçası kullanarak alanın üzerinden geçin. Esnek aralık temizleme başlığı ulaşılması zor veya dar alanlarda kullanılabilir.
 2. Dyson V15 Detect Absolute™ kablosuz süpürgenin tam yalıtımlı filtre sistemi 0,3 mikron kadar küçük mikroskobik partikülleri yakalar. Uzatma hortumu ulaşması zor kısımlar için 61 cm ek uzunluk sunar.

Basın Kontağı

Türkiye İletişim Ekibi
Email: dogukan.suzer@dyson.com

Dyson Newsroom

Dyson hakkında son haberler