Skip navigation

Dyson, Temiz Hava ve Pürüzsüz Ses Veren Hava Temizleyici Kulaklığını Duyurdu

Dyson’ın ilk giyilebilir hava temizleyicisi olan Dyson Zone™, şehir kirliliğinden dolayı günlük hayatta maruz kaldığımız gaz, alerjen ve partikülleri yakalarken, gelişmiş gürültü engelleme özelliğiyle istenmeyen sesleri ortadan kaldırıp, kullanıcılara pürüzsüz ve yüksek ses kalitesi sunuyor.

  • Bugün Dyson Araştırma & Geliştirme Direktörü Jake Dyson, Dyson'ın giyilebilir teknolojiye ilk adımı olan Dyson Zone™ hava temizleyici kulaklığını tanıttı. Dyson Zone™ kulaklık seti, yüksek kalitede ses verip gürültü önleyebilirken, burun ve ağza temiz hava akışı sağlıyor. On yılı aşkın hava kalitesi Ar-Ge çalışmalarının sonucu olan Dyson Zone™ hava temizleyici kulaklıklar, şehrin hava ve gürültü kirliliği sorunlarının üstesinden aynı anda geliyor.

Dünya nüfusu artmaya devam ederken, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), küresel olarak her 10 kişiden 9'unun DSÖ'nün kirletici limitlerinin1 çok üstünde kirli hava soluduğunu tahmin ediyor. Covid-19 pandemisi2 sırasında şehirlerde NO2 (Azot Dioksit) kirliliğinin azaldığı yerlerde, kirlilik seviyeleri artık hızla normale dönerken, birçok şehirde3 pandemi öncesi seviyeleri geçti. Avrupa nüfusunun yaklaşık yüzde 20'si olan 100 milyondan fazla insanın, DSÖ verilerine4 göre uzun süreli gürültüye maruz kaldığı da tahmin ediliyor.

Dyson Araştırma & Geliştirme Direktörü Jake Dyson konuya ilişkin açıklamasında “Hava kirliliği gittiğimiz her yerde bizi etkileyen küresel bir sorun. Evlerimizde, okulda, işte veya seyahat ederken ister yürüyerek ister bisikletle ister toplu taşımada veya özel ulaşım araçlarında fark etmeksizin hava kirliliğine maruz kalıyoruz. Dyson Zone™, hareket halindeyken soluduğunuz havayı temizliyor. Yüz maskelerinden farklı olarak, yüksek performanslı filtreler ve iki küçük hava pompası kullanarak yüzünüze temas etmeden temiz hava akışı sağlıyor. Altı yıllık geliştirme sürecinin ardından, her yere temiz hava ve pürüzsüz bir ses sunmaktan heyecan duyuyoruz” dedi.

6 yıl ve 500 prototip

Dyson Zone™ hava temizleyici kulaklık, Dyson'ın hava akışı, filtreleme ve motor teknolojilerindeki 30 yıllık uzmanlığı ve iç ve dış mekân hava kalitesine ilişkin derin araştırmaları neticesinde ortaya çıktı. Kulaklıktaki kompresörler, çift katmanlı filtrelerden hava çekiyor ve temassız vizörden kanalize edilen iki temizlenmiş hava akışını kullanıcının burnuna ve ağzına yönlendiriyor. Vizör üzerindeki şekillendirilmiş kanallar, temizlenmiş hava akışının burun ve ağza yakın tutulmasını ve rüzgârdan mümkün olduğunca az etkilenmesini sağlıyor. Dyson Zone™, müzik veya sesi olduğu gibi pürüzsüz bir şekilde kullanıcıya aktarmak için gelişmiş Aktif Gürültü Engelleme (ANC) sistemini kullanıyor. Minimum bozulma ve nötr frekans tepkisi sayesinde zengin ve sürükleyici bir ses aktararak şehrin gürültüsünden kurtulmayı sağlıyor.

  • Başlangıçta şnorkele benzeyen temiz hava ağızlığı, motoru ve iç işleyişi tutan derin bir çantayla eşleştirilmiş olan Dyson Zone™ hava temizleyici kulaklıklar, altı yıllık geliştirme sürecinde önemli ölçüde gelişti. 500'den fazla prototip, başlangıçta enseye yerleştirilen bir motorun iki kompresör haline geldiğini ve her bir kulaklıkta bir tane olduğunu, şnorkel ağızlığının tam yüz teması olmadan temiz hava sağlayan etkili, temassız bir vizöre dönüştüğünü gösterdi. Yeni bir temiz hava dağıtım mekanizması oluştu.

Dyson mühendisleri için, genellikle temasla ilişkili rahatsızlık ve tahrişten kaçınmak için temassız bir çözüm geliştirmek şart olduğundan vizör kritik bir unsurdu. Hava akışı yolları ve vizör tasarımı, saf hava sağlamanın merkezinde yer alıyor. İki hava akım jetini dağıtan merkezi ağ ile vizörün geometrileri ve vizör kanalları, filtrelerden çıkan temizlenmiş havanın yan rüzgarlarda ve kullanıcının özel yüz şekli için burun ve ağza etkili bir şekilde iletilmesini sağlıyor. Dyson mühendisleri, mevcut test yöntemlerinin ötesine geçerek, kontrollü bir odada insan solunum modellerini çoğaltarak kirliliği “soluyan” tıbbi sınıf mekanik akciğerler ve algılama ekipmanıyla donatılmış bir solunum mankeni kullandı. Sonrasında, Frank'in yapay akciğerinde birikecek olan parçacıkların filtreleme etkinliğini belirlemek için burun ve boğazdaki kirlilik seviyesi ölçüldü.

Kulaklıkların içindeki hassas mühendislikle tasarlanmış kompresörler, bir kulaklığın alan kısıtlamalarına uyacak şekilde akıllıca tasarlanmış çift katmanlı filtrelerden hava çekiyor. Negatif yüklü elektrostatik filtre, alerjen gibi ultra ince partikülleri ve fren tozu, endüstriyel yanma ve inşaat gibi kaynaklardan gelen partikülleri yakalarken, potasyumla zenginleştirilmiş bir karbon tabakası NO2 (Azot Dioksit) ve SO2 (Sülfür Dioksit) gibi şehirlerde bulunan gaz kirleticileri yakalıyor. Kompresör, temizlenmiş havayı esnek kanallarla oluşturulmuş temassız vizör aracılığıyla kullanıcının burnuna ve ağzına yönlendiriyor.

Bilimsel bir yaklaşım

Ses dünyasına ilk adımını atan Dyson mühendisleri, diğerlerinin yaptığı gibi "altın dinleyici" yaklaşımına güvenmemeyi seçerek bilimsel bir yaklaşım benimsedi. Dyson'ın ses mühendisleri ve akustik uzmanlarından oluşan ekibi, kapsamlı dinleme denemeleriyle desteklenen, ölçümler tarafından yönlendirilen mükemmel sesi tasarlamaya çalıştı. Sonuç: pürüzsüz, zengin ses ve gelişmiş gürültü engelleme. Giyilebilir bir cihazın yapısından kaynaklı alan kısıtlamalarına rağmen, Dyson mühendisleri her kulaklıkta yüksek performanslı neodim elektro akustik sistem geliştirdi. Geniş frekans tepkisi, hassas sol-sağ dengesi ve insan kulağının algılayabileceğinin çok altında ses bozulması, müzisyenlerin amaçladığı gibi aslına sadık bir ses çıkışı sunuyor.

Mühendisler, Dyson’ın kendi yarattığı bir problemi çözerek, gelişmiş gürültü engelleme sistemi tasarladılar. Benzersiz mikrofon dizilimi ile cihazın pasif ses kısması ve ANC (Aktif Gürültü Engelleme) özelliği, evde, işte ve hareket halindeyken istenmeyen çevresel gürültüyü ve motor tonlarını azaltarak gelişmiş gürültü engelleme sağlıyor. Geniş, açılı kulaklık yastıkları hem konfor hem de optimum gürültü azaltma için özel olarak tasarlanmış köpük yoğunluğu ve kafa bandı kelepçe kuvvetiyle dinleyicinin kulağının çevresini sarıyor.

  • Konfor için tasarlandı

    Dünyadaki her insanın kafası birbirinden farklıdır. Dyson'ın ilk giyilebilir ürününde, Dyson mühendisleri konforu yeni bir yöntem geliştirerek düşünmek zorundaydı. Kafa ve yüz geometrilerine ilişkin ayrıntılı araştırma, mühendislerin Dyson Zone™ hava temizleyici kulaklığın farklı kafalarda nasıl duracağını ve farklı kafalarda nasıl performans göstereceğini ölçebileceği anlamına geliyordu. Kafa bandının kelepçe kuvveti, vizörün geometrisi ve malzemeleri, makinenin ayarlanabilirliği ve daha fazlası bu araştırma sürecinde yer aldı.

Bir atın eyerinin şeklinden ve tasarımından ilham alan Dyson Zone™, ağırlığı tepeden ziyade kafanın yanlarına dağıtmak için tasarlanmıştır. Bir eyer tipik olarak atın omurgası üzerinde kıvrılır ve yükü omurganın solundaki ve sağındaki alanlara temas yoluyla dağıtır. Bu yöntem, kafa bandındaki merkezi yastık için kullanılan bir biçimdir.

Kulaklık yastıklarının geliştirilmesi üç nedenden dolayı önemlidir: konfor, kafa üstü denge ve pasif ses azaltma. Köpük, kulaklık yastıkları için olmazsa olmazdır, ancak Dyson mühendisleri, yoğunluğa, sıkıştırma ve geri esneme oranına göre en uygun malzemeyi seçmek için farklı köpüklerin yapısını derinlemesine araştırdı. Bunların tümü, basıncın kafaya temas şeklini değiştirmekteydi. Kulaklık ve kafa bandı yastıkları için en uygun köpüğü seçerken, sağladığı konforu, dengesini ve sağladığı akustik faydayı dengelemek önemliydi. Kulağın etrafındaki kalıp, temas noktalarının boyutunu artırarak daha iyi yalıtım sağlarken kulağı şehrin gürültüsünden kurtardı. Yastık hem ses azaltma hem de konfor için geleneksel kulaklık yastıklarına kıyasla daha düzdür ve yastıklar, optimum konfor için kulaktaki açıyla aynı hizadadır.


Küresel bir çaba

Dyson Zone™ hava temizleyici kulaklık, yazılıma özel olarak odaklanılarak Güney Doğu Asya kampüslerimizde İngiltere, Singapur, Malezya ve Çin'deki ekipler tarafından tasarlanmıştır. Mobil uygulama geliştirme ve entegrasyon, sorunsuz bir bağlantı sağlamak ve akıllı, hava ve gürültü kirliliğini takip özellikleri sağlamak için kritik bir projeydi. Sağlamlık ve dayanıklılık, kullanan kişi için ürünün en kritik noktalarında yer alır. Tüm Dyson makinelerinde olduğu gibi, Dyson Zone™ hava temizleyici kulaklık da sıcaklık kontrollü odalarda, düşme testi, malzeme ve kumaş aşınma testi, düğme sağlamlığı ve çok daha fazlası için uç noktalarda test edilmiştir. Dyson Malezya Geliştirme Merkezi'ndeki uzman test mühendisleri, bulundukları coğrafyadan dolayı bu testin ayrılmaz bir parçasıdır çünkü İngiltere merkezli testlere kıyasla daha sıcak iklimlerde ve daha yüksek nemde geliştirme sürecinin hızlanmasını sağlar.


Dyson Zone™ hava temizleyici kulaklık, Dyson Demo Store’larda ve www.dyson.com.tr adresinde satışa sunulacak. Zamanlamalar ülkelere göre değişebilecek olup daha detaylı ürün bilgileri ve stok durumuyla ilgili daha fazla ayrıntı önümüzdeki aylarda açıklanacaktır.

Dyson Newsroom

Dyson hakkında son haberler

Basın Kontağı

Türkiye İletişim Ekibi
Email: dogukan.suzer@dyson.com