Skip navigation

Patili Dostunuza Düzenli Bakım Yapıyor Musunuz?

Son iki senedir özellikle evlerimize ve kendi kişisel hijyenimize ekstra önem veriyoruz ve buna hayatımızın pek çok noktasında da dikkat ediyoruz. Peki evcil hayvanımızın bakımına ve sağlığına ne kadar dikkat ediyoruz? Ya da gerçekten dikkat etmemiz gereken noktaları biliyor muyuz?

Patili dostlarımızın bakımı bazen gözümüzde büyüyebiliyor. Fakat hem onların sağlığı hem de kendi sağlığımız için bazı rutinleri gerçekleştirmemiz şart. Onlara verdiğimiz sevginin yanında temelde ihtiyaç duydukları beslenme, tuvalet ve barınma ihtiyaçlarını karşılasak da temizlik ve tüy bakımlarını da aksatmamamız gerekiyor.

Dostunuzun Bakımı İçin Neler Yapabilirsiniz?

Dostunuza ortak yaşamayı daha da kolaylaştıracak bir eğitim verebilirsiniz. Bu eğitim elbette onun eve ilk geldiği andan itibaren başlamalı. Eğitim süresince yemek, tuvalet ve oyun alanlarını belirleyerek evcil dostunuzun evin hijyenine ve düzenine zarar verecek hareketlerden uzak durmasını da sağlayabilirsiniz.

Bir temizlik rutini uygulayabilirsiniz. Bu, hem sizin hem de evcil hayvanınızın sağlıklı ve mutlu kalmasını sağlar. En az 2 haftada 1 olacak şekilde düzenli bir temizlik programı oluşturabilirsiniz. Hastalık, koku oluşumu gibi olumsuz koşulları önlemek için evcil hayvanınızı ve yaşam alanını düzenli temizleyebilirsiniz.

  • Köpek ve kedileriniz için kırılmamaları adına tırnaklarının yeterince kısa olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca hayvanların tüylerinin düzenli tıraş edilmesi ve temizlenmesi şart. Özellikle de köpek besleyenler için bu daha da önemli.
    Tüyler çoğu evcil hayvanın olmazsa olmazı ve onları aslında dış etmenlere karşı koruyan bir kalkan. Fakat evcil hayvan sahipleri içinse evdeki tüylerin temizliği en can sıkıcı konulardan. Bu konu nedeniyle birçok evcil hayvan sahibinin dostlarını terk etmesi veya sahiplendirmesi de üzücü bir sonuç olarak ortaya çıkıyor.

Veteriner Hekim, Köpek Eğitim ve Davranış Uzmanı Tarkan Özvardar evcil hayvan bakımına ilişkin önemli noktaları paylaşarak “Özellikle köpekler doğalarının getirdiği bir özellik olarak bazı ırklar dışında sene boyunca tüy dökmeye devam eder. Köpeklerin derisi tüylerle kaplı olduğundan bakıma ihtiyaç duyar ve bu bakımın gerçekleştirilebilmesi için köpeklerin bizlerin yardımına gereksinimi vardır. Düzenli tüy bakımı, özellikle tarama ve tımarlama büyük önem arz eder. Çoğu köpek sahibi bu tüylerden kurtulmak için ya köpeklerini sık yıkar ya da sene içinde 2 veya 3 defa makine tıraşı yaptırır. Ama sık yıkanmak köpeklerin derisini kuruturken, makine tıraşı köpeklerin psikolojisini olumsuz etkiler, tüy defansı azaldığından onları yaralanma gibi dış etmenlere, dış parazitlere ve özellikle yaz aylarında güneşin zararlı ışınlarına karşı korunmasız hale getirir. Bunun yanı sıra makine tıraşı kontak dermatit ve köpekten köpeğe bulaşabilen mantar, uyuz gibi deri hastalıklarına aracılık eder. Makine tıraşında kullanılan aparatın ucundaki metal de ısındığından köpeklerin derisi bu süreçte dağlanmaya başlar ve birtakım folikülit riskler doğar. Tüylerden kaçınabilmek için seçilen bu yollar sevimli dostlarımız için sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurur. Burada yapmamız gereken düzenli taramadır. Düzenli tarama yapıldığında köpeğin derisi ve tüyleri kokmaz, böylelikle sık yıkamaya ihtiyaç duyulmaz. Köpekler üzerinde kullanılacak doğru tarama aparatlarıyla tüy dökülmesi en aza indirileceğinden makine tıraşına da gerek kalmaz.” diyor.

Birlikte Yaşadığınız Ortamın Temizliği de Çok Önemli!

Evcil hayvanların bulunduğu evlerde daha detaylı bir temizlik gerektiğini unutmamalısınız. Evcil hayvanların dökülmüş tüylerini ve geride kalmış kiri temizleyebilecek teknolojik, yönlü aletleri keşfetmeniz süreci doğru yönetmenize olanak sunar.

Evcil hayvanlar kendilerini temizlerken, tükürüklerinden tüylerine ve derilerine alerjiyi tetikleyen çok küçük protein partikülü bırakabiliyor. Evcil hayvanların tüylerinde yaşayan bu mikroskobik deri hücreleri, evcil hayvan kepeği oluşturmak için düzenli olarak kuruyup pul pul dökülüyor. Özellikle kepek çok büyük bir sorunken; buradaki problem mikroskobik partikül boyutu nedeniyle, alerjiye neden olan bu kurumuş proteinlerin havada nasıl taşınabileceği, evlerimize yayılabileceği ve yüzeylere nasıl yerleşebileceği olarak karşımıza çıkıyor.

Hipoalerjenik evcil hayvanların artan popülaritesine rağmen, evcil hayvan alerjisi olanlar için alerjik olmayan kedi veya köpek diye bir şey yoktur. Çok daha az tüy döken hayvan ırkları olsa da, tüysüz hayvanlar bile havadaki kepek ve alerjenlere neden olabiliyor.
Toz gibi, evcil hayvan tüyleri de havada uçabilir ve yerlere düşebilir. Bu yüzden temizliğinize daha yüksek noktalardan başlayıp zeminde bitirin. Evcil hayvanlarınızla koltuk takımı ve kanepelerde çok zaman harcıyorsanız, özellikle bu noktaları unutmayın. Yumuşak eşyalar evcil hayvan tüylerinin yanı sıra, toz akarları ve diğer alerjenleri de tutabilir.
Evcil hayvanlarınızın üstünde en çok vakit geçirdiği eşyaları, yani battaniyeleri, yastıkları ve yatak takımlarını 60 derece sıcaklıkta yıkamak, alerjenleri parçalamaya ve toz akarlarının beslediği mikroskobik kepek miktarını azaltmaya yardımcı olur. Yıkama sonunda, haznede biriken evcil hayvan tüylerini çıkardığınızdan emin olun.
Bazı süpürgeler, tüyleri oynatarak yüzeyden temizlemek için naylon ve karbon fiber kıllarla tasarlanan temizleme başlıklarına sahiptir. Tüy toplama şeridine sahip bir temizleyici başlık kullanmak, evcil hayvan tüylerini temizlemeye yardımcı olur. Bazı durumlarda bir tüy toplayıcı rulo da işe yarayabilir, ancak alerjiye neden olan evcil hayvan tüylerini toplayamaz.

Bir evcil hayvan üzerinde Evcil hayvan bakım başlığının kullanımı

Daha sağlıklı bir ev için teknoloji tasarımı

Dyson, derinlemesine ev temizliği sunmak için polikarbonat dişlere ve hassas mühendisliğe sahip Anti-tangle temizleme başlıklarıyla süpürge teknolojisini yeniliyor ve Evcil Hayvan Bakım Seti ile evcil hayvan sahiplerine kolay bir temizlik sunarak daha temiz ve sağlıklı bir ortam sunuyor.

  • Gelişmiş Anti-Tangle Tarak Teknolojisi

    Dyson'ın en son kablosuz süpürge serisinde olan yeni Anti-tangle tarak teknolojisi, kedi ve köpek dostlarımızdan veya insanlardan düşen tüm tüylerle başa çıkmak için tasarlandı. Dolanmayı önleyen bir taraktan ilham alan fırça çubuğu, tüm tüy tiplerini doğrudan temizleme başlığına aktarmaya yardımcı olmak için hassas açılı tüy alma kanallarına sahip. Bu polikarbonat dişler; bir dizi spiral naylon kıl, anti-statik karbon fiber iplikler ve güçlü emiş gücüyle birleştiğinde, temizlenmesi zahmetli saç ve tüylerin yanı sıra daha büyük döküntüleri ve mikroskobik tozu yakalayıp ortadan kaldırıyor.

Evcil Hayvan Bakım Seti

Dyson, tüm kablosuz süpürgeleriyle uyumlu Evcil hayvan bakım setini kullanıcılarla buluşturuyor. Evcil hayvan tüyleri, evinizin her yerine polen ve diğer alerjenleri taşıyabiliyor. Buna karşılık, evcil hayvan sahiplerinin bir çoğu tüylü dostlarının gizli etkilerinden habersiz. Dünyanın dört bir yanından temizlik alışkanlıklarını araştıran Dyson’ın Küresel Toz Araştırması’na göre, Türkiye’deki evcil hayvan sahiplerinin sadece yüzde 29’u ev tozu akarlarının, yüzde 20’siyse ev tozu akarı dışkısının varlığını biliyor. Çoğu kedi sahibi evcil hayvanının evinde dolaştığı noktaları fazla sınırlandırmazken, köpek sahipleri bu konuda biraz daha sınırlayıcı. Araştırmaya göre köpeklerin daha çok ortak alanlarda dolaşmasına izin verilirken, araştırmaya katılanların yalnızca yüzde 32’si köpeklerinin yataklarına çıkmasına izin veriyor, kedilerdeyse bu oran yüzde 37. Yine Türkiye’de yaşayanların yüzde 40’ı evcil hayvanının yatakta değil yerde uyuması gerektiğini söylüyor.

  • Köpeğinizin dökülen tüylerini, kepeklerini ve mikroskobik deri pullarını anında yok etmek için tasarlanan Evcil hayvan bakım seti, artık Dyson'ın kablosuz süpürge teknolojileriyle uyumlu olarak çalışıyor. Makinenin ana gövdesine veya bir uzatma hortumu aracılığıyla takılan, 35° açılı, 364 kıla sahip olan başlık, siz evcil hayvanınızı fırçalarken esneyerek köpeğinizin tüylerini almak için hızlı ve rahat bir şekilde köpeğinizin kürküne ulaşıyor.

Veteriner Hekim, Köpek Eğitim ve Davranış Uzmanı Tarkan Özvardar Evcil hayvan bakımı setinin önemini “Dyson Groom Tool, köpeklerin dökülmeye yüz tutan zayıflamış ve ölü tüylerinin vücutlarından uzaklaştırılmasının yanı sıra deri üzerindeki akar ve döküntülerin de temizlenmesine yardımcı olarak, hem köpeklerin, hem de sahiplerinin sağlıklarını koruma anlamında önemli bir işlevselliğe sahip.” diyerek özetliyor.

Basın Kontağı

Türkiye İletişim Ekibi
Email: dogukan.suzer@dyson.com

Dyson Newsroom

Dyson hakkında son haberler