Skip navigation

Patili düşünceler: Evcil hayvan tüyü ve alerjenler hakkındaki gerçekler

20 Eylül 2022

Pandemiden bu yana evcil hayvan sahipliğindeki artış şaşırtıcı değil. Dünya genelindeki evlerin yüzde 43'ünde artık bir evcil hayvan yaşıyor. Bu oran Türkiye’de yüzde 47 olarak belirtiliyor. Evcil hayvanlar bizler için mutluluk kaynağı olsa da, eve bazı mikroskobik sürprizleri getirebildikleri de bir gerçek. Evcil hayvan kepeği olarak bilinen deri pulları, evcil hayvan sahipleri için gözle görülemeyen iç mekân hava kirliliği sorununa yol açabiliyor. Dyson'ın iç mekân mikrobiyoloji ekibi; gelişmiş laboratuvarlarda evcil hayvan tüyü, kepek ve alerjenler üzerine çalışarak onların sizi ve çevrenizi nasıl etkileyebileceğini anlamak için olağanüstü bir çaba gösteriyor. Araştırmalar, daha sağlıklı bir yaşam alanı oluşturabilecek teknolojiyi tasarlamakta önemli rol oynuyor. İşte Dyson mikrobiyoloji ekibinin araştırma boyunca keşfettiği bilgiler.

Kaşıntı mı hissediyorsunuz? Evcil hayvan alerjenlerinin arkasındaki bilim

Dyson Küresel Toz Araştırması1 tarafından ortaya konduğu üzere, her 2 evcil hayvan sahibinden 1'inin evcil hayvanlarının kendi yataklarında uyumasına izin veriyor. Türkiye’de ise katılımcıların yüzde 40’ı evcil hayvanının yatakta değil yerde uyuması gerektiğini düşünüyor.
Tüylü arkadaşınızla yakınlaştıktan sonra kaşındığınızı fark ettiyseniz, sorumlusunun tüy veya kürk olduğunu düşünerek yanılıyorsunuz. Sizi kaşındıran şeyler alerjen olan evcil hayvan tüylerindeki tükürük, idrar veya dışkılarından gelen proteinlerdir. Bunu bilmiyorsanız yalnız değilsiniz, evcil hayvanlarda bulunan partiküllerin dünya çapında yaygın bir alerji tetikleyicisi olarak kabul edilmesine rağmen, her 10 evcil hayvan sahibinden 7'si, evcil hayvanlarında toz akarı dışkılarının bulunabileceğinin farkında değil.

 • Evcil hayvanlar kendilerini temizlerken, tükürüklerinden tüylerine ve derilerine alerjiyi tetikleyen çok küçük protein partikülü bırakabiliyor. Evcil hayvanların tüylerinde yaşayan bu mikroskobik deri hücreleri, evcil hayvan kepeği oluşturmak için düzenli olarak kuruyup pul pul dökülüyor.2 Özellikle kepek çok büyük bir sorunken; buradaki problem mikroskobik partikül boyutu nedeniyle, alerjiye neden olan bu kurumuş proteinlerin havada nasıl taşınabileceği, evlerimize yayılabileceği ve yüzeylere nasıl yerleşebileceği olarak karşımıza çıkıyor.3 Hipoalerjenik evcil hayvanların artan popülaritesine rağmen, evcil hayvan alerjisi olanlar için alerjik olmayan kedi veya köpek diye bir şey yoktur. Çok daha az tüy döken hayvan ırkları olsa da, tüysüz hayvanlar bile havadaki kepek ve alerjenlere neden olabiliyor.4

Evcil hayvan tüylerini daha iyi anlamak için analizini yapan bilim insanlarından ve Dyson'da Kıdemli Mikrobiyolog olan Monika Stuczen konuya ilişkin açıklamasında,“Hayvan kepeği insan gözüyle görülmez ve kendine özgü aerodinamik özelliklere sahiptir. Mikroskobik boyutları ve hafif yapıları nedeniyle evcil hayvan kepekleri havada asılı kalabiliyor veya evinizin köşelerinde birikebiliyor. Havada saatlerce asılı kaldıkları bu süreçte de solunabiliyorlar. Pürüzlü şekilleri, bu kepek lekelerinin mobilyalara, yataklara, kumaşlara ve evdeki eşyalara kolayca yapışması anlamına geliyor. Hareket ettirildiklerindeyse bu alerjenler havaya salınabiliyor ve uzun süre asılı kalabiliyor. Dahası; toz akarları, evcil hayvan kepeğiyle beslenip çoğalıyor ve havaya karışabilecek daha fazla alerjen üretiyor. Bu da alerjisi olanlar için daha fazla soruna neden oluyor.” diyor.

Dyson, tüm hayvan tüylerine hakim!

Dyson'daki iç mekân mikrobiyoloji laboratuvarlarımız, Dyson mühendislerinin evcil hayvanların ev tozu üzerindeki etkisini daha iyi anlamalarını ve Dyson teknolojilerinin tozu ve evcil hayvan kepeğini evlerden etkili bir şekilde uzaklaştırmak için gereken gelişmiş teknolojilere sahip olmasını sağlıyor.

Dyson mikrobiyologları, araştırmalarının bir parçası olarak gelişmiş Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) tarafından yakalanan hayvan tüyü görüntülerinden oluşan bir dosya oluşturdu. Bu veri tabanı kedi ve köpek gibi çeşitli hayvanların yanı sıra alpaka, eşek, at ve tavşan gibi daha sıradışı hayvanları da içeriyor.

Bu sistem, ekibe hayvan türleri ve ırkları arasındaki tüylerin boyutu, dokusu ve yapısının yanında eve getirebilecekleri görünmez alerjenler ve bakteriler hakkında da ayrıntılı bilgi sağladı.

 • Labrador: Kedi tüylerinde de görülen dikenli pul deseni

 • Boston Terrier: İnsan saçına benzer imbrikat ölçekli desen

 • Kedi tüyü (ön plan) ile insan saçının (arka plan) SEM görüntüsü

  Burada gösterildiği gibi, kedi tüyü insan saçından ortalama yüzde 33 daha küçüktür.

 • Bu at kılı örneğinde sayısız mikroskobik parça da görülebilir. Bunlar alerjiye neden olan veya taşıyabilen proteinler olabilir.

 • Kedi tüyü ve kedi kepeği

  Kedi alerjenleri, köpek alerjenlerinden neredeyse iki kat daha yaygındır.5 Köpeklerden daha temiz olduklarıyla bilinmelerine rağmen kediler, kendilerini daha düzenli olarak temizlediklerinden kürklerinde taşıdıkları evcil hayvan kepeği miktarını artırır.

 • Dyson mikrobiyologları, evcil hayvan tüylerinin etrafındaki bakteri kolonilerinin büyümesini ölçmek için agar plakaları kullandı. Bakteriyel büyüme ne kadar yüksek olursa, alerjiye neden olan proteinlerin olasılığı da o kadar yüksek olur.

 • Evcil hayvan tüylerinden bakteri üremesini gösteren agar plakası

Daha sağlıklı bir ev için teknoloji tasarımı

Dyson mühendisleri, bu araştırma sayesinde gözle görülen evcil hayvan tüyü ve ev tozundaki görünmez hayvan kepeği sorununu daha iyi anlayabiliyor. Bu bilgi, Dyson'ın evlerde karşılaştıkları koşullarla başa çıkmak için tasarlanmış en son zemin bakım teknolojisine ve makinelerine uygulanıyor.

 • Dyson V15 Detect™ ile birlikte gelen yeni Anti-tangle Mini Motorhead başlığı, tüm tüy tiplerini doğrudan temizleme başlığına aktarmaya yardımcı olmak için hassas açılı taraklara sahiptir. Bu polikarbonat dişler bir dizi spiral naylon kıl, anti-statik karbon fiber iplikler ve güçlü emiş gücü ile birleştiğinde, zahmetli dolaşıklıkların yanı sıra büyük döküntüleri ve mikroskobik tozu yakalayıp yok ediyor.

  .

  Dyson V15 Detect™ hakkında daha fazla bilgi edinin.

Dyson'ın en son teknolojilerindeki güçlü emiş tozu, kiri ve evcil hayvan tüylerini hazneye çekerken; tüm makine filtrelemesi, süpürgeden çıkan havanın temiz olmasını ve evcil hayvan tüylerinden çıkan alerjenlerin ve bakterilerin içeride kalmasını sağlıyor. Dyson'ın gelişmiş filtrelemesi, 0,3 mikron kadar küçük partiküllerin yüzde 99,99'una kadarını yakalıyor.

Daha açık bir şekilde anlatmak gerekirse bu, evcil hayvan kepeğinden 16 kat daha küçüktür, polen partikülleriyse yaklaşık 10 mikron büyüklüğündedir.

Dyson Newsroom

Dyson hakkında son haberler

1. 33 ülkeden 32.282 katılımcı: Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Meksika, Büyük Britanya, Almanya, Fransa, İspanya, İtalya, Türkiye, İrlanda, Hollanda, Portekiz, Norveç, Danimarka, Belçika, İsveç, Polonya, Avusturya, İsviçre, Suudi Arabistan , BAE, Rusya, Çin, Hong Kong, Tayvan, Güney Kore, Japonya, Avustralya, Singapur, Malezya, Tayland, Filipinler ve Hindistan. 15 - 24 Kasım 2021 ve 14 Şubat - 7 Mart 2022 tarihleri ​​arasında saha çalışması gerçekleştirildi. Veriler, farklı nüfus büyüklüklerini temsil edecek şekilde "Küresel" düzeyde ağırlıklandırıldı.
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5809771/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14524386/
3. https://www.lung.org/clean-air/at-home/indoor-air-pollutants/pet-dander
4. https://acaai.org/allergies/allergic-conditions/pet-allergies/;https://health.howstuffworks.com/diseases-conditions/allergies/animal-allergies/pet-allergies.htm; Evcil Hayvanınıza Alerjiniz mi Var? Köpek ve Kedi Alerjileri hakkında bilgi edinin (aafa.org)
5. Evcil Hayvanınıza Alerjiniz mi Var? Köpek ve Kedi Alerjileri hakkında bilgi edinin (aafa.org)
6. V8, V10, V11, V12, V15 ve Digital Slim kablosuz süpürgelerle uyumludur.