Skip navigation

Evinizdeki sert zeminler nasıl temizlenir

Temizliğin etkili olabilmesi için eksiksiz olması gerekiyor. Dyson mühendislerinden Teknoloji Geliştirme Başkanı Sharon Y. ve Dyson'da Kimyasal Araştırma Bilimcisi Dr Calum Robertson, sert zeminleri tozsuz, mikropsuz ve lekesiz tutarak temizlemenin en iyi yollarını anlatıyor. Aşağıdaki ipuçlarımız ve püf noktalarımızla günlük temizlik rutininizi yeniden oluşturabilirsiniz.

16 Mart 2023

Temiz parkeler ve sert zeminler söz konusu olduğunda, tozların çoğu çıplak gözle görülemeyecektir. Sert zeminlerdeki kirleri ve partikülleri tamamen temizlemek için doğru temizlik araçlarının kullanılması gerekiyor. Sharon konuyla ilgili açıklamasında, "Evinizdeki tüm kiri temizleyeceğini zannederek yerleri doğrudan ıslak silmeye başlamanın sorun olmayacağına dair yanlış bir kanı var. Islak temizlikten önce toz tamamen temizlenmezse, zeminler paspaslanırken sert zeminlere bulaşabilir ve potansiyel olarak daha temiz bir zemin yerine daha kirli bir zemin bırakabilir." diyor.

Bu kılavuzda, Dyson uzmanları sert zeminlerinizi nasıl tozsuz ve temiz tutacağınızı açıklıyor. En iyi süpürge teknolojisi, fayanslardaki lekelerin nasıl çıkarılacağı ve parke zeminlerin nasıl paspaslanacağı da dahil olmak üzere ipuçları yer alıyor.

Sert zeminlerinizi her gün nasıl temizlersiniz?

Çoğu insanın günlük rutini, kuru silme ve süpürme gibi çeşitli yöntemler kullanarak sert zemin yüzeylerindeki görünür tozları temizlemekten ibarettir. Ancak aynı derecede önemli olan, insan gözüyle görülemeyen ve en iyi süpürgeyle temizlenen görünmez tozlardır. Zeminlerinizi paspaslamayı tercih ediyorsanız, işte aklınızda bulundurmanız gerekenler:

"Paspasla temizlemek için dezenfektan kullanırsınız. Mikropları yok etmeye değil, öldürmeye çalışırsınız. Mikropları öldürmek için paspaslama ve ince tozları temizlemek için süpürme kombinasyonu çok farklı iki iştir. Etkili bir temizlik için bu ikisinin birlikte ve uyum içinde yapılması gerekir. Paspas yapmadan önce tozun tamamını temizlemek adına en etkili teknolojiyle doğru şekilde süpürdüğünüzden emin olmalısınız" diyor Sharon Y.

Çıplak gözle görülemeyen ince tozlar bile zeminlerdeki tozu nemlendirerek toz akarı ve küf çoğalması için daha elverişli bir yaşam alanı yaratabiliyor.

Günlük süpürme

Evinizdeki en fazla vakit geçirilen alanları süpürmek, hiçbir alanda toz birikmemesini sağlıyor. Dyson V15 Detect™ ve Dyson V12 Detect Slim™'deki ışıklı temizlik, sert zeminlerdeki görünmez tozları görünür hale getirdiğinden hiçbir tozu kaçırmazsınız.

Çizilmeleri önlemek için doğru başlığı kullanın

Dyson Işıklı temizleme başlığı sert zeminler için özel olarak üretilmiştir. Yumuşak naylon ve anti-statik karbon fiber iplikler kullanarak kiri ve ince kalıntıları temizliyor.

Doğru aksesuarları kullanın

Süpürme esnasında başlık değiştirmek çaba gerektiriyor gibi görünse de bu, görebildiğiniz ve göremediğiniz tozları temizlemenize yardımcı olacaktır. Ulaşılması zor yerleri temizlemek için bir aralık temizleme başlığı kullanın.

Silmeden önce süpürün

Silmeden önce süpürmek işi uzatmak gibi görünebilir, ancak önce evinizdeki tüm tozu yok etmeniz önemlidir. Islak temizlikten önce toz tamamen alınmazsa, paspaslama sırasında sert zeminlerinize bulaşabilir ve potansiyel olarak daha temiz bir zemin yerine daha kirli bir zemin bırakabilir.

 • Elektrikli süpürge aksesuarlarınızı nasıl kullanabilirsiniz?

  Dyson elektrikli süpürgeler, öncü teknolojiyi güçlü filtreleme ve motorizasyon ile birleştirir. Elektrikli süpürge aksesuarlarımızın farklı temizlik noktaları için sunduğunu özel çözümleri keşfedin.

  Okumaya devam et

 • Evcil dostlarımızın konforu: Dyson mühendisleri evcil hayvanlar için en iyi temizlik rutinlerini açıklıyor

  Dyson mühendisleri, konu evcil hayvanlarımız olunca sağlıklı evler için daha iyi temizleyen cihazlar tasarlamak konusuna çok önem veriyor. Dyson Kıdemli Mekanik Mühendisi James McCrea, evcil hayvan sahiplerine yönelik temizlik rutinleri ve tüyolarını paylaşıyor.

  Okumaya devam et

 • Dyson, derinlemesine temizlik sırasında en çok ihmal edilen noktaları ortaya çıkarıyor

  Dyson'ın Küresel Toz Araştırması’nın yayınlanmasının ardından, Dyson Mikrobiyoloji Araştırmacısı Dennis Mathews, ev temizliğinde en çok ihmal edilen noktaları ve derin temizlik için bazı ipuçlarını paylaşıyor.

  Okumaya devam et

Sert zemindeki lekeler nasıl çıkarılır

Sert zeminlerin bakımı oldukça kolay olsa da, zaman içinde aşınma ve yıpranmanın yanı sıra lekelere karşı da hassaslaşırlar. Lekeler bir dizi kimyasal bileşenden oluştuğundan, leke türü için hangi temizlik ürünlerini kullanabileceğinizi bilmek önemlidir.

Dyson'da Kimyasal Araştırma Bilimcisi olan Dr. Calum Robertson "Sert zeminlerin pürüzsüz olduğuna dair bir varsayım olsa da bu doğru değildir. Ahşap zeminler olukludur, fayanslar bile gözenekli olabilir ve lekeleri emebilir. Güçlü kimyasallar her zaman en iyi çözüm değildir. Çamaşır suyu ahşap zeminlerdeki cilayı çıkarabilir, bu nedenle zeminlerinize zarar vermemek için sabun ve su gibi daha hafif bir çözümle başlamak her zaman daha güvenlidir." diyor.

 • Çok aşındırıcı ürünler kullanırsanız metal yüzeylerde paslanma riski oluşturabilir. Lekelerin çıkarılıp çıkarılamayacağını görmek için temizliğe her zaman biraz ılık su ve sabunla başlayın.
 • Mermer döşemelerdeki lekeler konusunda hızlı hareket etmelisiniz. Mermer gözenekli taş bir malzemedir ve mermerlerinizin lekeli kalması kalıcı hasarlara yol açabilir. Yemeklik yağ, süt, tereyağı ve hatta el losyonu gibi yaygın ev eşyalarından oluşabilen yağ bazlı lekeler için ev tipi deterjan, mineral ispirto veya aseton içeren sıvı bir temizleyici kullanın.
 • Beyazlatıcı bazlı ürünleri idareli kullanın. Çay veya kahve gibi bazı lekeler renk değişimine neden olur ve bu nedenle bu tür lekelere beyazlatıcı bazlı bir ürün uygulamanız gerekebilir, ancak bunlar az miktarda kullanılmalıdır. Ürünü her zaman önce zeminin daha göze çarpmayan bir kısmında test edin. Temizlik sırasında sabırlı olun ve her zaman ürünlerin üzerindeki etiketi okuyun! Bir kerede çok fazla uygulama yapmak hem lekede hem de zeminlerinizde geri dönüşü olmayan renk bozulmalarına neden olabilir.
 • Karıştırmayın! Lekelerden kurtulmak için ne kadar hevesli olursanız olun, bu süreçte sabırlı olun. Hastalık Kontrol ve Korununma Merkezleri (CDC) tarafından yapılan bir araştırma, Covid-19 pandemisi* sırasında insanların evlerini dezenfektan ve beyazlatıcı karışımıyla temizlemeye çalışması nedeniyle ev temizlik ürünlerinin bir araya getirilmesiyle ilgili zehirlenmelerin arttığını ortaya koymuştur.
 • Temizlik yaparken bakterilerin yayılmasını önlemek için çatlaklara ve yarıklara girerek hem görünen hem de görünmeyen tüm tozları temizlemek için doğru aksesuarları kullanarak süpürdüğünüzden emin olun.

*Chang A, Schnall AH, Law R ve diğerleri. Temizlik ve Dezenfektan Kimyasal Maruziyetleri ve COVID-19 ile Zamansal İlişkiler - Ulusal Zehir Veri Sistemi, Amerika Birleşik Devletleri, 1 Ocak 2020-31 Mart 2020. MMWR Morb Mortal Wkly Rep 2020;69:496-498. DOI: http://dx.doi.org/10.15585/mmwr.mm6916e1.

Basın Kontağı

Türkiye İletişim Ekibi
Email: dogukan.suzer@dyson.com

Dyson Newsroom

Dyson hakkında son haberler