Skip navigation

Halınızı nasıl temizlersiniz

Halıyı nasıl temizleyeceğinizi bilmenin yolu, süpürgenizin kalitesinden ve onu kullanırken uyguladığınız yöntemlerden geçiyor. Dyson mühendisleri James McCrea ve Dr. Calum Robertson, günlük temizlikten inatçı kirler ve lekelerle başa çıkmaya kadar, halınızı süpürgenizle nasıl temiz tutacağınıza dair en iyi ipuçlarını paylaşıyor.

16 Mart 2023

  • vacuum carpet clean test

  • Dünyanın dört bir yanında halı ve kilim kullanımının popülerliğine rağmen, çok az kişi bunların nasıl temizleneceği ve bakımının nasıl yapılacağı konusunda bilgi sahibidir. Gözle görülen toz ve kir birikimini önlemek için düzenli temizliğin yanı sıra, ince tozların ve lekelerin nasıl temizleneceğini anlamak zor olabiliyor.

    Dyson mühendisleri, hedefe yönelik temizlik sağlamak amacıyla halı ve parke zeminler için farklı özelliklerde kablosuz süpürgeler geliştiriyor. Dyson Kıdemli Makine Mühendisi James McCrea, "Dyson'da, halılar da dahil olmak üzere zeminlerin en iyi nasıl temizleneceği konusunda neredeyse 30 yıllık bir araştırma geçmişimiz var. Pick-Up Laboratuvarımızda, endüstri standardı halılardan Japonya'da yaygın olarak bulunan tatami paspaslara kadar birçok farklı zemin türünü kullanarak makinelerimizin evinizdeki toz, kir ve saçları temizlemede ne kadar etkili olduğunu test ediyoruz." diyor.

    Mühendislerimizin halıdaki lekeleri nasıl çıkaracağınızı ve sorunsuz süpürme için her alanı nasıl temizleyeceğinizi anlattığı bu içeriğimiz, eviniz veya kapalı alanlar için halı temizliğine yönelik en iyi süpürgeyi keşfetmeniz için size yol gösterecektir.

Halı nasıl temiz tutulur

Halınızın temiz tutmak için ilk başvuracağınız şey bir süpürge olmalıdır.

James, "Halılar, lifleri arasında toz ve kiri saklamanın yanı sıra toz akarları, küfler ve alerjenler gibi mikroskobik yaşamı barındırabilir ve bunların tümü sağlığınızı etkileyebilir. Bu nedenle, süpürmeden önce halınızın gözle görülür şekilde kirlenmesini beklememek önemlidir." diyor ve "Kullanımın yoğun olduğu alanları haftada iki kez, halı kaplı alanlarınızın geri kalanını ise haftada bir kez süpürmek, evinizdeki toz ve kiri uzak tutmak için yeterlidir. Ancak doğru şekilde süpürdüğünüzden emin olmak için kullanabileceğiniz bazı mühendislik hileleri vardır." diyerek eklemede bulunuyor.

1. Yavaşça süpürün

Yavaşça süpürmek, hava akışına ve fırça çubuğuna halı lifleri arasındaki toz ve kiri çekip tamamen temizlemek için daha fazla zaman veriyor. Bu aynı zamanda halının derinliklerine gizlenmiş görünmez alerjenleri yakalama olasılığınızın daha yüksek olduğu anlamına geliyor.

2. Aynı noktanın üzerinden geçin, ancak çok sık değil

Bir alan üzerinde daha fazla geçiş yapmak, makinenin halıyı iyi temizleme konusundaki yüzdesini arttırıyor, ancak laboratuvardaki araştırmamıza göre iki veya üç kereden fazlası çok az düzeyde bir etki sağlıyor.

3. Süpürge aksesuarlarınızı kullanmayı unutmayın

Dyson'ın süpürge aksesuarları, ulaşılması zor noktalardan evcil hayvan tüylerinin temizlenmesine kadar her alanda size yardımcı oluyor. Temizlik yaparken, karşılaştığınız belirli zorluklarla başa çıkmak için başlıkları elinizin altında bulundurun. Yüksek ve görünmez alanlar için, Up-top adaptörü kullanarak farklı noktalara uzanabilirsiniz. İnatçı kir fırçası, kalın halılardaki ve kilim gibi yoğun alanlarındaki kirleri çıkarmak için sert naylon fırçalar içeriyor.

Süpürge aksesuarlarını nasıl kullanacağınızı keşfedin.

4. Her yeri süpürün

Akla gelmeyen noktalar olsalar da, koltuk minderlerinin altları, mobilyalar ve perdeler potansiyel olarak milyonlarca toz, toz akarı ve dışkılarını barındırabiliyor. Bunlar bir kez hareket ettiğinde havaya karışıp kolayca solunabiliyor. Bu durumlar da alerjileri tetikleyebiliyor, bu nedenle temizlik rutininizde bunları ihmal etmeyin. Mini motorlu makineler yumuşak mobilyaların köşeleri için idealdir, Yumuşak toz alma fırçaları veya Kombinasyon başlıkları ise perdelerdeki ve kitap raflarındaki tozu nazikçe temizleyebiliyor. Halılarda ve sert zeminlerde otomatik ve derinlemesine temizlik için Dyson V15 Detect™, lazer algılama ve piezo sensörlü partikül sayacı ile şimdiye kadarki en gelişmiş mühendisliğimizi içeriyor.

Halıdaki lekeler nasıl çıkarılır

Günlük temizlikten bağımsız olarak, halıların ekstra temizliğe ihtiyaç duyduğu zamanlar vardır. İster dökülen kahveyi halıdan çıkarmak olsun ister diğer lekeler veya kimyasallar, bunları halınızdan çıkarmak için çeşitli yöntemler kullanmanız gerekebiliyor. Dyson'da Kimyasal Araştırma Bilimcisi olan Dr. Calum Robertson konuyu "Bir lekeyi mümkün olduğunca çok sayıda temizlik ürünüyle hızlıca çıkarmaya çalışmak kulağa mantıklı gelse de, temizlik ürünlerini karıştırmamak hayati önem taşımaktadır". diyerek açıklıyor ve bunun yerine hafif uygulamalarla devam etmeyi öneriyor.

Malzemelere ve liflere zarar vermeden halıdaki lekeleri çıkarmak için süpürme ipuçları:

  • Leke kuru ise süpürün: Öğütülmüş kahve ve baharat gibi maddeleri silmekten kaçının çünkü, su lekeyi daha kötü ve kalıcı hale getirebiliyor. Yüzey seviyesinde bir leke veya dökülme varsa, ıslak bir leke olmadığı sürece önce süpürmeyi deneyin. Nem, süpürgenizin mekaniği üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabiliyor.
  • Sabun ve su ile yavaşça başlayın: Halılar genellikle boyalı kumaşlardır, bu nedenle leke üzerinde çok güçlü bir ürün kullanırsanız, halı boyasını da çıkarma riskiniz vardır. Lekeyi, ılık su ve sabunla nazikçe ovalayarak başlayın. Bu, gres yağı veya tereyağı gibi yağ lekelerini parçalamak veya ayrıştırmak için işe yarayıp, halınızı çok fazla riske atmayacaktır. Yine de hassas halılara dikkat edin, çünkü boyalar bazı sabunlardan etkilenebilir.
  • Çimen, çikolata veya kan lekeleri için biyolojik temizlik ürünlerini deneyin: Proteinlerden yapıldıkları için, bu bileşikler biyolojik çamaşır deterjanı gibi enzimatik çözeltilerle parçalanabiliyor. Ilık su ve biyolojik çamaşır deterjanı kullanın ve leke çözülene kadar hafifçe kurulayın.
  • Beyazlatıcı bazlı ürünleri idareli kullanın: Çay veya kahve gibi bazı lekeler halınızın rengini bozabiliyor ve bu nedenle beyazlatıcı bazlı bir ürün uygulamanız gerekebiliyor. Ancak bu az miktarda kullanılmalıdır. Ürünü her zaman önce halının göze çarpmayan bir kısmında test edin ve temizlik sırasında sabırlı olun. Bir kerede çok fazla uygulama yapmak hem lekenin hem de halınızın renginin geri döndürülemez şekilde solmasına neden olabilir.
Basın Kontağı

Türkiye İletişim Ekibi
Email: dogukan.suzer@dyson.com

Dyson Newsroom

Dyson hakkında son haberler