Skip navigation

Hava Temizleyicilerin Uyku Kalitesi Üzerindeki Etkisi Araştırması

Dyson’ın görevlendirdiği Reading Üniversitesi tarafından yapılan bir pilot çalışmanın sonuçları, hava temizleyicilerin genel uyku süresini iyileştirebileceğini gösteriyor. Bu araştırma, Dyson'ın evlerdeki hava kalitesini ve Dyson teknolojisinin etkisini anlamaya yönelik geniş araştırmalarının bir parçası olarak daha sağlıklı bir hayatın oluşturulabileceğini ortaya koyuyor.

Araştırma

Dyson tarafından görevlendirilen Reading Üniversitesi ve Sussex Üniversitesi'nden araştırmacılar tarafından yapılan son araştırma, hava temizleyici kullanmanın uyku üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini ortaya koyuyor. Araştırma, Dyson'ın hava temizleme bilimi ve bunun bir birey üzerinde yaratabileceği fayda ve etkilerini daha iyi anlama arzusunun bir göstergesi olan küçük ölçekli bir kanıt çalışmasıydı. Araştırmada, HEPA filtreli bir Dyson hava temizleyici kullanıldığındaki uyku performansıyla, plasebo etkisi yaratılarak normal filtreli bir Dyson hava temizleyici kullanıldığındaki uyku performansı karşılaştırıldı. Katılımcıların hem HEPA filtreli hem de plasebo filtreli Dyson Hava temizleyiciyi deneyimlediği araştırmanın sonucunda, hava temizleyici kullanımının, toplam uyku süresinde gece başına ortalama 12 dakikalık bir artışla uyku için faydalı olduğu görüldü.¹

Pollution and sleep

Hava Kalitesi ve Uyku

Uyku araştırmasının ikinci sonucundaysa, iç ve dış testlere ek olarak, yatak odasındaki kirleticileri temizlemede Dyson hava temizleyicilerin etkinliği yeniden doğrulandı. Bu araştırmadaki odak noktası, ince ve büyük partikül maddedeki (PM2.5 ve PM10) azalmayı anlamaktı.

Özellikle yatak odasındaki şilteler, yatak yüzeyi ve hatta oyuncaklar da dahil olmak üzere birçok partikül kirliliği kaynağı bulunurken, kanepeler ve diğer yumuşak mobilyalar gibi eşyalara oturulması, hareket ettirilmesi, dolgunlaştırılması veya başka bir şekilde düzenlenmesi havaya toz salabiliyor ve kirletici seviyelerini artırabiliyor.

Kötü iç mekân hava kalitesinin, hayat kalitesi üzerinde birçok etkiye sahip olduğu görüldü. Bireyler bir hava temizleyici kullanarak havadaki kirleticilerin uzaklaştırılmasına yardımcı olabiliyor ve evlerinde daha temiz bir ortam yaratabiliyor.

Dyson'da Bilim

Dyson, her zaman başkalarının görmezden geldiği problemleri çözmeye kendini adıyor. Gerçek dünya problemlerine öncü çözümler üretmek için Dyson'ın 6.000 mühendis ve bilim insanından oluşan ekibi, sorunu anlamak, mühendislik prototiplerini test etmek ve farklı senaryolarda genel ürün etkinliğini değerlendirmek için kapsamlı araştırmalar yürütüyor. Dyson, bilim-teknoloji gelişimini ve gelecekteki araştırma yönünü desteklemek için alerjilerden solunum sağlığına ve epidemiyolojiye kadar çeşitli alanlarda harici uzmanlardan oluşan bir grup ile yakın bir şekilde çalışıyor.

Hem içeride hem de dışarıda soluduğumuz havayı anlamak, son 14 yıldır Dyson mühendislerinin ve hava kalitesi bilimcilerinin odak noktası oldu. Breathe London Wearables gibi projeleri destekleyerek ve 1,4 milyon bağlanılabilir hava temizleyicimiz aracılığıyla, kapalı ortamlarımızda karşılaştığımız zorlukların yanı sıra açık havada maruz kaldığımız kişisel hava kirliliği konusunda da kapsamlı bilgiler edindik.

Makinelerimizin gerçek dünyada iyi performans vermesini sağlamak, Dyson teknolojilerinin sorunları çözdüğüne dair kullanıcılarımıza verdiğimiz sözü tutmanın temelini oluşturuyor. Hava temizleyicileri geliştirirken, genellikle küçük bir odada, odanın ortasında hava temizleyici ve temiz havanın oda boyunca dolaşımına yardımcı olmak için ek fanlar ile test edilen endüstri standardı testlerinin ötesine geçerek, hava temizleyicinin köşede olduğu büyük bir odada test yapan Dyson POLAR testini geliştirdik. Makine, odanın karşı köşesindeki bir kirlilik olayını algılamalı, otomatik olarak tepki vermeli, odayı tamamen temizlemeli ve oda temizlendikten sonra kendini kapatmalıdır.

Dyson bilim insanları, ürün performans testlerimizin ötesinde, farklı kitleler arasında ve farklı tetikleyicilere karşı makinelerimizin faydalarını daha fazla keşfetmeye kararlı. Hava temizleyici alanına girdiğimiz 2014 yılından bu yana, hava temizleme ile uyku kalitesi, spesifik alerjen ve polen yakalama arasındaki bağlantıya ilişkin anlayışımızı geliştirmeye ve temiz hava ile astım yönetimi arasındaki ilişkiye yönelik ürün odaklı araştırmalar yapmaya devam ediyoruz.

¹ Ulusal Sağlık ve Bakım Mükemmelliği Enstitüsü., (2017). Kılavuz kapsamı: Evde iç mekân hava kalitesi.

Basın Kontağı

Türkiye İletişim Ekibi
Email: dogukan.suzer@dyson.com

Dyson Newsroom

Dyson hakkında son haberler