Skip navigation

Dyson, derinlemesine temizlik sırasında en çok ihmal edilen noktaları ortaya çıkarıyor

İngiltere'deki insanların yüzde 44'ünün yataklarını temizlemediğini biliyor muydunuz? Ve süpürgelikler gibi çoğumuzun unuttuğu başka noktalar olduğunu? Dyson'ın Küresel Toz Araştırması’nın yayınlanmasının ardından, Dyson Mikrobiyoloji Araştırmacısı Dennis Mathews, ev temizliğinde en çok ihmal edilen noktaları ve derin temizlik için bazı ipuçlarını paylaşıyor.16 Mayıs 2022

İngiltere'deki insanların yüzde 44'ünün yataklarını temizlemediğini biliyor muydunuz? Ve süpürgelikler gibi çoğumuzun unuttuğu başka noktalar olduğunu? Dyson'ın Küresel Toz Araştırması’nın yayınlanmasının ardından, Dyson Mikrobiyoloji Araştırmacısı Dennis Mathews, ev temizliğinde en çok ihmal edilen noktaları ve derin temizlik için bazı ipuçlarını paylaşıyor.

13 July 2021

Dyson'ın Küresel Toz Araştırması, her üç kişiden birinin yalnızca yerde görünür toz olduğunda temizlik yaptığını ortaya koyuyor. Ancak ince tozlar çıplak gözle görülmez ve evlerde genellikle temizlemeyi düşünmediğimiz noktalarda toplanır. Ev tozu; ölü cilt hücreleri, saç, toz akarları, toz akarı dışkıları, bakteriler, virüsler, küf, küçük böcekler ve diğer lifleri ve partikülleri içerebilen karmaşık bir bileşen matrisidir. Bu partiküllerin çoğu sadece mikroskop altında görülebilir ve yaşamımızı olumsuz etkileyebilir.

Dyson’da Mikrobiyoloji Araştırma Görevlisi olan Dennis Mathews konuyla ilgili:

” Birçoğumuz evlerimizi toz ve kirden kurtulmak için temizliyoruz; ama çok az insan tozumuzun içinde ne olduğunu ve sağlığımız üzerindeki olumsuz etkisilerinin farkında. Çoğu ev tozu mikroskobik boyutta olduğundan, evlerimizin daha sağlıklı olması için genellikle gözden kaçırdığımız köşelerdeki görünmez tozu temizlemek önemlidir.” diyor.

  En çok ihmal edilen temizlik noktaları

  Dennis Mathews, çoğu insanın temizlemeyi unuttuğu yerleri açıklıyor;

 1. Küresel olarak insanların yüzde 88'i tavan temizliğini ihmal ediyor:
 2. Tavan dokuları toz ve örümcek ağları barındırabilir ve bunları temizlemenin en kolay yolu elektrikli süpürgeyle süpürmektir. Herhangi bir boya veya duvar kağıdına zarar vermeden daha geniş alanları temizlemek için elektrikli süpürgenizin yumuşak fırça başlığını kullanın ve ulaşılması zor köşeler için bir aralık temizleme başlığını tercih edin. Hafif, kablosuz bir elektrikli süpürge daha yüksek alanları temizlemek için iyi bir seçenektir.

 3. Küresel olarak insanların yüzde 87'si duvar temizliğini ihmal ediyor:
 4. Nemli bir bezle, temizlik bezleriyle veya gelişmiş filtreleme özellikli bir süpürge kullanarak tozları duvarlardan temizleyin. Bazı duvar tiplerindeki toz, küfün büyümesine katkıda bulunabilir. Hem tavanı hem de duvarları süpürüyorsanız, tavandan başlayın ve ardından duvarları takip edin, böylece duvarlara, mobilyalara veya zemine inebilecek havadaki tozları yakalayabilirsiniz. Yukarıdan aşağıya doğru temizlemek, havadaki düşen tozları hareket halindeyken almanızı sağlar.

 5. Küresel olarak insanların yüzde 72'si yatak temizliğini ihmal ediyor:
 6. Yataklarımız, sıcak, karanlık ve nemli yerlerde gelişen ev tozu akarları için bir üreme alanı olabilir. Toz akarları, günde 2-3 gram döktüğümüz ve yatak çarşaflarında biriken ölü cilt hücreleriyle beslenir. Tek bir yatakta milyonlarca toz akarı olabilir ve bunların her biri günde yaklaşık 20 dışkı topağı üreterek, alerjik reaksiyonları tetikleyebilir. Yatağınızı her iki taraftan da süpürmek, cilt pullarının ve alerjenik maddelerin sayısını azaltmaya, çarşafları ve battaniyeleri de 60° veya 90° de yıkamak da alerjenleri parçalamaya ve azaltmaya yardımcı olur.

 7. Küresel olarak insanların yüzde 79’u süpürgelik temizliğini ihmal ediyor:
 8. Süpürgelikler, çok fazla çömelme ve fırçalama içeren zorlu bir derin temizleme görevi gibi hissedilebilir, ancak böyle hissetmenize gerek yok. Süpürgeliklerin üzerinden iyice geçmek için elektrikli süpürgenizdeki toz alma fırçasını kullanabilirsiniz. Bu şekilde eğilmenize gerek kalmadan ulaşılması zor köşe ve boşluklardaki tozu hızlı ve kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz. Süpürdükten sonra, hâlâ yerleşmiş kir veya izler varsa, bunları nazikçe çıkarmak için nemli bir bez kullanın.

 9. Küresel olarak insanların yüzde 90’ı evcil hayvan yatağı temizliğini ihmal ediyor:
 10. Tıpkı bizim yataklarımız gibi, evcil hayvan yatakları da hayvanlar tarafından dökülen tüylerle beslenen toz akarlarını barındırabilir. Mümkünse, yatağın çıkarılabilir kısımlarını 60° veya 90° de yıkayın. Bunun mümkün olmadığı durumlarda, istenmeyen evcil hayvan tüylerini, kepeği ve alerjenleri ortadan kaldırmak için elektrikli süpürgenizin mini motorhead başlığını kullanın.

 11. Küresel olarak insanların yüzde 91’i lamba ve abajur temizliğini ihmal ediyor:
 12. Toz, abajurlarda ve aydınlatma armatürlerinde birikerek, sonrasında Uçucu Organik Bileşikler (VOC) ve koku üreten sıcak ampuller üzerinde yanabilir veya ampullerin etrafında sıcak hava üretimi ile odanın içinde hareket edebilir. Elektrikli süpürgenizin yumuşak toz alma fırçasını up-top adaptörle birlikte kullanmak, yüksek avizelere ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Elektrik kaynaklarının yakınında nemli bez kullanmaktan kaçının.

 13. Küresel olarak insanların yüzde 89’u raf temizliğini ihmal ediyor:
 14. Daha derin bir temizlik için, raflarınızın içindekileri dikkatlice boşaltarak başlayın. Önce üst rafları süpürün, böylece aşağıya inebilecek havadaki tozları kaçırmazsınız. Yüksek alanlardaki tozu temizlemek için elektrikli süpürgenizin yumuşak toz alma fırçasını, up-top adaptörle birlikte kullanın. Raflar boşken, nemli bir bez kullanarak temizleyin ve kuruması için zaman tanıyın. Mümkünse, rafları öne çekmeyi ve mobilyaların altını süpürmeyi unutmayın. Tozu görebiliyorsanız, bakterilerin, küflerin ve toz akarı kolonilerinin zaten orada gelişmesi muhtemeldir.

 15. Küresel olarak insanların yüzde 84’ü perde ve panjur temizliğini ihmal ediyor:
 16. Perdelerde ve panjurlarda çok fazla toz toplanabilir ve toz akarları kumaşlarda gelişebilir. Bunları yumuşak toz alma fırçası ile süpürdüğünüzden veya mümkünse yıkadığınızdan emin olun.

 17. Küresel olarak insanların yüzde 76’sı merdiven temizliğini ihmal ediyor:
 18. Merdivenleri temizlemek için doğru aletleri kullanmak çok önemlidir. Daha hafif ve elde taşınabilir olduğu için kablosuz bir elektrikli süpürge tercih etmek işinizi kolaylaştırabilir. Merdivenin tepesinden başlayın ve aralık temizleme başlığı ile basamakların köşelerinden geçin. Önce köşelerin süpürülmesi, tozların ve kirlerin daha rahat temizlenmesini sağlar. Ardından, merdivenlerin basamaklarını temizlemek için süpürgenizi elde taşınır modda küçültüp, mini motorhead başlığını kullanarak merdivenin tepesinden aşağıya doğru hareketle temizleyin.

 19. İngiltere’de yaşayanların yüzde 59'u kanepe temizliğini ihmal ediyor:
 20. Tipik olarak oturma odasında yer alan koltukların, insanlarla ve evcil hayvanlarla sık sık temas halinde olması, üzerlerinde kepeğin mevcut olma olasılığını artırır ve bunlar kanepenizde bulunan toz akarlarını besler. Tekstil malzemesi, toz akarlarının liflere yapışmasına izin vererek çıkarılmalarını zorlaştırır. Kanepenizi süpürürken, mümkün olduğunca çok sayıda toz akarı, cilt pulu ve alerjeni yerinden çıkarmak ve bunun için emiş gücü yüksek bir elektrik süpürgesi kullanmak önemlidir.

Derinlemesine temizlik için en iyi ipuçları

 • Düzenli temizlik yapın

  Toz elektrostatik olarak sert zeminlere 'yapışır' ve zeminde ne kadar uzun süre kalırsa, onu yüzeyden kaldırmak da bir o kadar çaba gerektirir. Düzenli olarak temizlik yapmak, sadece zeminleriniz için değil, tüm evdeki tozun giderilmesini kolaylaştırır. Her hafta yukarıda listelenen on noktadan ikisini temizlemek, her ay bütün bir evi derinlemesine temizleyebileceğiniz anlamına gelir. Bu, tüm evinizi bir kerede derinlemesine temizlemeye çalışmak gibi göz korkutucu bir görevle boğulmadan temizliği sürdürmek için tavsiye edilen bir yöntemdir.

 • Doğru şekilde temizleyin

  Evin etrafındaki mikropları temizlemek ve öldürmek için nemli bir bez ve/veya ıslak paspas kullanma eğilimi vardır. Dezenfektanlarla ıslak temizlik ve ince tozu gidermek için süpürmek çok farklı iki iştir. Temiz bir yaşam alanı için bunların uyum içinde çalışmaları gerekir. En yaygın hata, kirli bir zemini silmektir. Bu şekilde toz akarları ve küfün büyümesi için daha uygun bir yaşam alanı yaratılmaktadır. Gerçekten temiz bir zemin elde etmek için paspaslamadan önce zeminlerinizdeki tüm tozu ve kiri temizlemeniz çok önemlidir. Dyson elektrikli süpürgeler, evlerinizdeki tüm tozu temizlemek için 230AW'ye kadar emiş gücü sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

 • Gelişmiş filtrelemeye sahip bir elektrikli süpürge kullanın

  Süpürmenin temel amacı evinizdeki toz ve kiri temizlemektir. Süpürgenizdeki tüm pisliklerin evinize geri atılması yerine içinde kalmasını sağlamak için süpürgenizin gelişmiş filtrelemeye sahip olması gereklidir. Dyson elektrikli süpürgeler, 0,3 mikrona kadar küçük partiküllerin yüzde 99,97 oranında filtrelenmesini sağlayan beş aşamalı bir filtreleme sistemine sahiptir. Bu da çekilen tozun elektrikli süpürgenizde kalmasını ve evinize yalnızca temiz havanın geri atılmasını sağlar.


 • Doğru temizlik aletlerini kullanın

  Evinizi temizlemek söz konusu olduğunda 'herkese uyan tek bir alet' yoktur. Evinizin büyüklüğü ya da temizlediğiniz nokta farketmeksizin, doğru elektrikli süpürge ve aksesuarlarla donatılmış olmak çok önemlidir. Dyson, her türlü temizlik ihtiyacını çözmek için tasarlanmış çeşitli boyutlarda çok çeşitli elektrikli süpürgelere sahiptir. Her süpürge, farklı yerleri ve alanları temizlemek için çeşitli aksesuarlarla birlikte gelir. Kablosuz süpürgenizi el tipi elektrikli süpürgeye dönüştüren mini motorhead başlıktan, döşemelerden toz ve alerjenleri temizlemek için tasarlanan döşeme başlığına, zorlu ve dar alanlara ulaşmak için uzayıp bükülebilen esnek aralık temizleme başlığına kadar mevcut aksesuar çeşitleri hakkında daha fazla bilgi almak için buraya bakabilirsiniz.


Basın Kontağı

Türkiye İletişim Ekibi
Email: dogukan.suzer@dyson.com

Dyson Newsroom

Dyson hakkında son haberler