Skip navigation

James Dyson Dünyayı Değiştirecek Fikirler Arıyor: 2024 James Dyson Ödülü Başvuruları Başladı

James Dyson Ödülü 6 Mart - 17 Temmuz tarihleri arasında başvurulara açılıyor ve kazananlara büyük ödülden yararlanma şansı sunuyor. Yarışma, bugüne kadar 400'den fazla genç mucide 1 milyon Sterlin’den fazla destek sağladı.

Dünyayı değiştirecek bir fikriniz var mı?

James Dyson Vakfı tarafından öğrenciler için her yıl düzenlenen ve tasarım odaklı bir mühendislik yarışması olan James Dyson Ödülü, gerçek dünya problemlerine çözüm olabilecek yeni icatlar için başvurularını açıyor.

Tüm mühendislik öğrencilerine, tasarım öğrencilerine ve yeni mezunlarına açık olan Ödül, kanser teşhisinden doğal afetlere kadar küresel sorunları ele alan iddialı tasarımlar arıyor. Bir Uluslararası Kazanan ve bir Sürdürülebilirlik Kazananına dünya çapında tanınırlık sağlayan ödülün geçmişteki kazananları arasında çatışma bölgelerinden yaralıları kurtarmak için bir arazi tipi römork ambulans, klima ihtiyacını büyük ölçüde azaltan geri dönüştürülmüş camdan yapılmış bir boya ve bıçak yaralarından kaynaklanan kanamayı kontrol eden bir cihaz yer alıyor.

James Dyson Ödülü, 2005 yılından bu yana 400'den fazla genç mucidi 1 milyon Sterlin’den fazla para ödülü ile destekledi ve geçmiş uluslararası kazananların üçte ikisinden fazlası fikirlerini ticarileştirdi. Uluslararası Kazanan ve Uluslararası Sürdürülebilirlik Kazananı icatlarını geliştirebilmelerine olanak sağlamak için 30.000 Sterlin kazanırken, Ödülün yürütüldüğü 30 pazardaki her Ulusal Kazanana 5.000 Sterlin ödül veriliyor.

"Dünyanın, sorun çözenlere, çağımızın sorunlarını üstlenmeye hazır olan gençlere ihtiyacı var. James Dyson Ödülü her yıl gençlere tıbbi ve çevresel icatları ve çok daha fazlası için bir fırsat sunuyor. İster yeni bir sürdürülebilir malzemenin geliştirilmesi olsun, ister insanların yaşamlarını iyileştirmeye yardımcı olmak için akıllı mühendislik ilkelerinin uygulanması olsun, çığır açan icatlara yol açan şey onların 'aykırı düşünmeleridir'. Bu yılki Ödülün ne gibi yeni icatlar getireceğini görmek için sabırsızlanıyorum!" şeklinde konuştu.


Kurucu ve Baş Mühendis Sir James Dyson

Geçmiş Kazananlar

  • Ödülün önceki kazananları, ödülün sunduğu dünya çapında medya ve finansman desteği sayesinde büyük başarılara imza attılar. Geçtiğimiz sene Suat Batuhan Esirger, yangınları gerçek zamanlı olarak ultra erken şekilde tespit eden IoT tabanlı, uydu bağlantılı bir sensör sistemi olan “ForestGuard 2.0” projesi ile Türkiye Ulusal Kazananı oldu. Şimdi ise ForestGuard 2.0, Muğla, Mersin ve İstanbul gibi çok önemli konumlar da dahil olmak üzere 1,600,000 metrekarelik uygulama alanında faaliyet gösteriyor ve yurt dışından yatırımlar almaya devam ediyor.

  • “Yarışmayı uluslararası olarak takip ediyorduk ve 2022’de ülkemizde de düzenlenmesine çok sevindik. 2022’de yarışmaya ForestGuard ile katıldık ve Ulusal İkinci. olduk. Sonrasında değerli jüri üyelerimizin ve de Dyson mühendislerinin yorumları doğrultusunda projemizi geliştirdik ve bu sene birinci olmaya hak kazandık. Bu da James Dyson Ödülü’ne başvurmanın bizi ne kadar geliştirdiğinin bir göstergesi.” dedi. Aynı zamanda Kozalak isimli donanım girişiminin kurucusu olan Esirger sözlerine “James Dyson Ödülü’nden kazandığımız 5 bin Sterlinlik ödülü, ürünün ulusal patent başvurusunu almaya, cihazlardaki yapay zeka kullanan algoritmalarının-uydu iletişimlerinin rafine edilmesine ve bu fonu testler ve ArGe faliyetlerine harcadık. Şimdi ise milyon dolarlık bir şirket haline geldik.” şeklinde devam etti.

    James Dyson Ödülü Ulusal Kazananı Suat Batuhan Esirger

Kısa bir süre önce Güney Kore'deki Hongik Üniversitesi'nden bir grup tasarım mühendisliği öğrencisi, afet bölgeleri için tasarlanmış, hastaya bağlanabilen, yerçekimine bağlı olmayan ve el işlemi gerektirmeyen bir intravenöz (IV) cihaz olan The Golden Capsule adlı icatlarıyla 2023 James Dyson Ödülü Uluslararası Kazananı oldu. Kazandıkları ödülün ardından ekip, buluşlarını seri üretime geçirmeden önce tıp uzmanlarıyla işbirliği içinde prototip geliştirmeleri ve kullanıcı testleri yapmak üzere ilerlemeyi planlıyor.

Nasıl katılabilirsiniz?

Başvurular artık James Dyson Ödülü web sitesi üzerinden online başvuru formu aracılığıyla yapılabiliyor. Son başvuru tarihi 17 Temmuz 2024 gece yarısıdır. Katılımcılar icatlarının ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve geliştirme süreçlerini açıklamalıdır. En iyi icatlar gerçek bir sorunu çözer, net bir şekilde açıklanabilir, yinelemeli gelişim gösterir, prototipleme kanıtı sağlar, destekleyici görüntülere ve bir videoya sahiptir. Dyson mühendislerinden oluşan bir panel, kazananlar arasından 20 başvurudan oluşan uluslararası İlk 20 listesini seçer. En iyi 20 proje daha sonra Uluslararası kazananları seçen Sir James Dyson tarafından incelenir. Ulusal Kazananlar 11 Eylül'de, Uluslararası İlk 20 listesi 16 Ekim'de ve Uluslararası Kazananlar 13 Kasım'da açıklanacak. Sıkça Sorulan Sorular kısmını James Dyson Ödülü web sitesinde bulabilirsiniz.

Basın Kontağı

Türkiye İletişim Ekibi
Email: dogukan.suzer@dyson.com

Dyson Newsroom

Dyson hakkında son haberler