Skip navigation

Dyson Global Stil Elçileri, Dyson’ın Hava Kalitesi Sırt Çantalarıyla Moda Haftası'nda Sahne Arkasına Girdi

Dyson Global Stil Elçileri Jon Reyman, Jawara ve Larry King, Dyson'ın en yeni “Hava Kalitesi Sırt Çantası”yla New York ve Londra Moda Haftası'nın hızlı tempolu ortamlarında gezdi. Hava kalitesini izlemek için Dyson'ın otomatik veri toplama teknolojisini kullanan stilistler, Moda Haftası boyunca (şehirden şehre, gösteriler arasında ve sahne arkasında) kirleticilere maruz kalınma durumları hakkında bilgi topladı.

Hair dryer being used backstage

Dyson hava temizleyicilerinde kullanılan öncü teknolojiyi temel alan Hava Kalitesi Sırt Çantası, hareket halindeyken hava kirliliği verilerini toplamak için tasarlanan, PM2.5, VOC (Uçucu Organik Bileşikler) ve NO2'yi (Azot Dioksit) ölçen taşınabilir bir hava algılama teknolojisidir. Çantanın yeni versiyonu; yerleşik sensörler, pil takımı ve GPS ile birlikte Dyson AQ uygulaması aracılığıyla otomatik veri ve görselleştirme sağlıyor.

Sırt çantasının önemini vurgulayan Dyson Hava Kalitesi mühendisi Toby Godwin: "Dyson backpack, düşük hava kalitesine maruz kaldığımızı anlamızı sağlarken, kirletici kaynakların farkında olmamıza ve kendimizi her yerde olabilecek kirleticilere karşı uyarmamıza olanak tanıyor. Çevremiz hakkında daha bilinçli olmak, özellikle de düzenli olarak seyahat ettiğimiz rotalar veya hakim olduğumuz ortamlar hakkında bilgi edinmek, kötü hava kalitesine maruz kalmayı en aza indirgemek için önceden planlama yapmamızı sağlıyor." dedi.

New York'un hareketli sokaklarında yürüyen Jon Reyman, özellikle inşaat önünden trafiğin yoğun olduğu bölgelerden ve sokak yemekleri satıcıları gibi koku yayan noktalardan geçerken PM2.5, PM10 ve VOC'de yüksek seviyelerde hava kirliliğine maruz kaldı. Larry, Londra'da yoğun trafikli bir noktada dururken ve metroyla seyahat ederken benzer maruziyetler yaşadı. Larry, kirleticilerin kapalı alanla sınırlı olmadığı ve atmosfere dağılabildiği istasyondan sokağa adım attığı anda hava kalitesi neredeyse anında iyileşti.

“Bu anlar, şaşırtıcı derecede yüksek seviyeli kirleticilere maruz kalmamıza neden olabiliyor. Yoğunluğun daha düşük olduğu ana caddeden bir sokağa girdiklerinde Jon ve Larry'nin seviyeleri zayıftan orta veya iyiye yükseldi. Metro veya trenle seyahat etmek genellikle çok tercih edilen seçeneklerdir. Ancak, yolculuğunuz sırasında bir iş arkadaşınızı yeraltında beklemek yerine metro girişinin dışında beklemek gibi zorunlu olmadığınız maruziyetlerden kaçınmak, soluduğunuz kirli havayı sınırlamaya yardımcı olabiliyor.”

Dyson Hava Kalitesi Mühendisi, Toby Godwin

Bu esnada Jawara, New York High Line'daki gösteriler arasında, sokak seviyesinin üzerinde yükseltilmiş doğrusal bir parkta yürüdü. Jawara’nın sonuçlarını yorumlayan Toby: “Burada kirleticilerden uzak kalmanın faydasını görüyoruz. Sokak seviyesinden uzaklaşmak, yer seviyesinin Jawara'ya ulaşmadan önce önemli ölçüde dağılmasına ve bu nedenle hava kirliliği mevcut olmasına rağmen çok daha düşük oranlarda seyretmesine izin veriyor. High Line'da daha az kirlilik kaynağı olduğundan, Jawara daha kaliteli bir hava tecrübe etti. Bu muhtemelen Central Park veya Londra'daki Hyde Park gibi diğer yeşil alanlarda da aynı olacak."dedi.

Hava kalitesi, sokaktan sahne arkasına adım attığınızda saç, makyaj ve polen gibi daha büyük partikül maddelerden saç spreyi ve havadaki şekillendirici ürünlerden gelen VOC'ler dahil gazlara kadar gizli kirlilikle dolu olabiliyor. İyi havalandırılmayan alanlar için bu tarz şekillendirici ürünlerin kullanılmaması tavsiye edilirken bu, sahne arkasında çalışırken her zaman mümkün olmayan bir durumdur ve sonuç olarak hava kalitesinin düşmesine neden olur. Toby sözlerine: "Temel bir kural olarak, koklayabileceğiniz herhangi bir ürün, muhtemelen soluduğunuz yüksek VOC seviyelerinin bir sonucu olabilir." şeklinde devam etti.

Podyum gösterilerinin teatral konumları genellikle sahne arkası alanlarında, bodrum katlarında, tenha odalarda veya binalar gibi olağandışı konumlarda kuruluyor. Bu kurulum, stilistlerin yoğun şekillendirme ürünü kullanımından kaynaklanan yüksek VOC seviyeleriyle bir araya getirildiğinde; modeller, tasarımcılar ve stilistler genellikle yetersiz ve kirli bir hava kalitesine maruz kalıyor. Kapalı bir ortamda çok sayıda insanın nefes alması sonucunda CO2 (Karbondioksit) seviyelerinde keskin bir artış tespit ediliyor.

Toby bu durumu şöyle özetliyor: “Birçok günlük aktivite, kümülatif olarak bireyin kişisel hava kirliliğine maruz kalmasına neden oluyor. Bir hava temizleyici kullanmak, temiz hava molaları vermek veya yüz maskesi takmak, bu tür kirleticilerin yakınında çalışırken solunum yollarınıza giren seviyeleri en aza indirmeye yardımcı olabiliyor.”.

Hava kalitesi sırt çantası ilk olarak Dyson mühendisleri tarafından Kings College London ve Greater London Authority ile Breathe London çalışması için geliştirildi. Hedef, Dyson'ın hava kalitesi sırt çantasını kullanarak dünya çapında hava kalitesi hakkında farkındalık yaratan küresel projeler geliştirmek. Bu projeler sayesinde de kişilerin hava kirliliğine maruz kalma durumlarını aktif olarak azaltmaya yardımcı olmak.

Dyson mühendisleri yirmi yılı aşkın bir süredir temiz hava teknolojilerini araştırıyor. Mühendisler, tecrübelerini kullanarak Dyson hava temizleyicilerindeki algılama teknolojisini tekrar gözden geçirerek bir sırt çantasına sığacak kadar hafif, küçük ve taşınabilir hale getirdi. Üç sensör, verileri işlemek için benzersiz algoritmalar kullanıyor. İlki sıcaklık ve nemi ölçüyor. İkincisi, Azot Dioksit (NO2) gibi gazları algılıyor ve üçüncüsü de PM2.5 ve PM10'u algılamak için lazerler kullanıyor. Bu veriler, hava kalitesi hakkında raporlar oluşturmak için GPS'den toplanan bilgilerle birleştiriliyor.

Diğer Dyson Sırt Çantası projeleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu adresi ziyaret edin.

Basın Kontağı

Türkiye İletişim Ekibi
Email: dogukan.suzer@dyson.com

Dyson Newsroom

Dyson hakkında son haberler