Skip navigation

Dyson, yeni ev tipi robot prototipleri üzerinde çalıştığını ve robot teknolojileri konusunda uzman mühendisler arayışında olduğunu açıkladı

7 Haziran 2022
Image of Dyson Robotic Arm Picking up a Soft Toy

Dyson, Philadelphia'nın önde gelen akademik Uluslararası Robotik ve Otomasyon Konferansı'nda robot teknolojisi alanındaki gelecek planlarını gözler önüne seren bir film yayınladı.

Şirket laboratuvarlarının özel kamera arkası filmi, Dyson tarafından tasarlanan robotik ellerin nesneleri kavramasına dikkat çekerek teknoloji şirketinin bu alanda robot süpürgelerin ötesinde çalışmalar yaptığı sinyallerini veriyor.

Baş Mühendis Jake Dyson, şirketin Hullavington Havaalanı sahasında İngiltere'nin en büyük robotik araştırma merkezini inşa ettiğini açıkladı ve robot teknolojileri alanında uzman mühendisleri Dyson'a katılmaya davet etti.

Robotik, Dyson'ın yeni teknolojilere ve tesislere yönelik beş yıllık 2.75 milyar sterlinlik yatırım planının merkezinde yer alıyor. Teknoloji şirketine bu yıl dünya genelinde yüzde 50'si mühendis, bilim insanı ve kodlayıcıdan oluşan 2.000'den fazla kişi katıldı.

A robotic arm vacuuming a sofa

Çarşamba günü Philadelphia'daki Uluslararası Robotik ve Otomasyon Konferansı'nda (ICRA) robot teknolojileri alanının en parlak zihinlerini hızla büyüyen ekibine katılmaya davet ederken, ev robotlarının geleceğine dair şirketin planları hakkında şimdiye kadarki en büyük ipuçlarını verdi.

Dyson, konferansta gelişmiş robotik alanındaki hedeflerine daha fazla tanım getirerek, ev işleri ve diğer görevleri yapabilen otonom bir cihazın geliştirilmesini hızlandırdığının sinyallerini veriyor. Sosyal medyada da yayınlanan film, Dyson tarafından tasarlanan robotik ellerin nesneleri kavramasına dair en son gelişmelerini yakalayarak, teknoloji şirketinin düz zemin için tasarlanmış robot süpürgelerin ötesine geçtiğini gösteriyor. Wiltshire Hullavington Havaalanındaki gizli Ar-Ge çalışması, Dyson'ın Baş Mühendisi Jake Dyson tarafından yönetiliyor.

Dyson, tarihinin en büyük mühendislik işe alım sürecini hayata geçiriyor. Çalışanlarının yüzde 50'si mühendis, bilim insanı ve kodlayıcı olan teknoloji şirketine bu yıl 2.000 kişi daha katıldı. Dyson, bilgisayarla görü, makine öğrenimi, sensörler ve mekatronik gibi disiplinlerden 250 robotik mühendisini istihdam ederek bu alandaki hedeflerini güçlendiriyor ve önümüzdeki beş yıl içinde robotik alanında 700 kişiyi daha işe almayı hedefliyor. Ana plan: Hullavington Havaalanı'nda Birleşik Krallık'ın en büyük, en gelişmiş robotik merkezini kurmak ve on yılın sonuna kadar bu teknolojiyi evlerimize getirmek.

Yeni işe alınan mühendisler; Wiltshire'daki Hullavington Havaalanı'nda, Imperial College'daki Dyson Robotik Laboratuvarı'na yakın yeni bir Londra laboratuvarında ve Dyson'ın global genel merkezi Singapur'da görev yapacak. Dyson, son altı aydır 250 robot uzmanının yeni evlerine taşınma hazırlıkları için Hullavinton Havaalanı'ndaki ana uçak hangarlarından birini gizlice yeniden düzenliyor. En son robotik düzenlemesi; Dyson'ın yeni teknolojiler, ürünler ve tesislere yönelik 2,75 milyar sterlinlik yatırım planındaki bir sonraki aşamayı oluşturuyor. Bunun 600 milyon Pound’unun 2022 yılı içerisinde harcanması hedefleniyor.

  • Jake Dyson with Robotic Arm

  • Female Engineer with Robotic Arm

Dyson Baş Mühendisi Jake Dyson konuyla ilgili; “Dyson ilk robot uzmanını 20 yıl önce işe aldı. Sadece bu yıl ekibimiz için 250 uzman daha arıyoruz. Bu; makine mühendisliği, görüş sistemleri, makine öğrenimi ve enerji depolama dahil olmak üzere tüm Dyson genelinde araştırmaları yönlendirecek, geleceğin robotik teknolojisine yönelik "büyük bir iddia”. Dünyanın en parlak zihinlerinin şimdi gelip bize katılmasına ihtiyacımız var.” dedi.

Şimdiye kadarki Dyson robot süpürgeleri düz zemin için tasarlanmıştı. Bunlardan ilki DC06, 20 yıl önce tasarlandı. Elle hareket ettirme, robot öğrenimi, görsel algı ve uyumlu kontrol alanlarındaki yeni araştırmalara bir bakış sunan film, dünyaya Dyson’ın bu alandaki "büyük iddiası" hakkında ilk ip uçlarını veriyor.

A robotic arm picking up plates
Basın Kontağı

Türkiye İletişim Ekibi
Email: dogukan.suzer@dyson.com

Dyson Newsroom

Dyson hakkında son haberler