Skip navigation

Update article

James Dyson Ödülü’nde Final Yolculuğu Devam Ediyor

James Dyson Vakfı tarafından 29 ülkede düzenlenen ve bu sene ilk defa Türkiye’nin de dahil olduğu uluslararası tasarım yarışması James Dyson Ödülü’nde başvurular sona erdi. Ülkemizde yoğun ilgi ve başvuru ile karşılanan yarışma, ulusal jüri üyelerinin değerlendirme süreciyle devam ediyor.

James Dyson Vakfı tarafından yürütülen, her yıl öğrenci ve yeni mezunlar için düzenlenen tasarım yarışması James Dyson Ödülü, bu sene ilk defa Türkiye’den de başvuru kabul etti ve büyük ilgi gördü. Türkiye’nin sayılı üniversitelerinden 245 başvuru alan yarışmanın ulusal ayağında, bir ulusal birinci ve iki ulusal ikinci seçimi için değerlendirme süreci devam ediyor.

Son yıllardaki etkileyici başvuruların ardından girişimciliği desteklemek için bu yılın Eylül ayında açıklanacak ulusal kazananlar, buluşlarını geliştirmede önceki yıllarda verilen miktarın iki katından fazla olarak 5 bin Sterlin kazanma hakkı elde edecek. Ulusal ödülü kazananlar, James Dyson'ın uluslararası kazananları seçtiği Uluslararası Top 20 Listesi’ne girmeye ve uluslararası arenada değerlendirilmeye hak kazanacak. James Dyson tarafından seçilen Uluslararası kazanan birinciler 30.000 sterlin, ikinciler ise 5.000 sterlin para ödülü alacak.

James Dyson Ödülü’nün Türkiye ayağı için jüri grubunda ODTÜ EÜTB ve TMMOB Mimarlar Odası Endüstriyel Tasarımcılar Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Gülay Hasdoğan, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde, Pazarlama İletişimi, Reklam ve Dijital Pazarlama dersleri de veren gazeteci Dr. Fatoş Karahasan ve farklı branşlarda Dyson’da mühendis olarak görev yapan kişilerin yer aldığı bir temsilci grubu yer alıyor.

James Dyson Ödülü, 2005 yılından bu yana girişimci ruha sahip lisans öğrencilerine ve yeni mühendislik ve tasarım mezunlarına "Problem çözen bir şey tasarlama" konusunda meydan okuyor. Bugüne kadar 285'ten fazla buluşa para ödülüyle destek olan yarışmanın kazananları, para ödülünün yanı sıra; ürün geliştirmeyi ve sosyal çevre edinmeyi desteklemek için ulusal ve uluslararası medyada görünürlük de elde edebiliyor.

James Dyson Ödülü’yle ilgili güncel bilgiler için;

Web sitesi: https://www.jamesdysonaward.org/tr-tr/home/

Instagram: @jamesdysonaward

James Dyson Vakfı

James Dyson Ödülü, Sir James Dyson'ın mühendislerin dünyayı değiştirme gücünü gösterme taahhüdünün bir parçasını oluşturur. 285'in üzerinde icadı para ödülü ile destekleyen yarışma, Dyson tarafından finanse edilen ve bir mühendislik-eğitim vakfı olan James Dyson Vakfı tarafından yürütülüyor.

Dyson Mühendislik ve Teknoloji Enstitüsü ve Vakfın çalışmaları, hevesli mühendisleri, bilgilerini uygulamaya ve teknoloji yoluyla yaşamları iyileştirmenin yeni yollarını keşfetmeye teşvik ediyor. James Dyson Vakfı bugüne kadar, eğitimde ve diğer hayır işlerinde sınırları aşan konseptlere 140 milyon sterlinin üzerinde katkıda bulundu.

James Dyson Vakfı bugüne kadar, Dyson Tasarım Mühendisliği Okulu'nu oluşturmak için Imperial College London'a 12 milyon sterlin ve Dyson Center aracılığıyla Mühendislik Tasarımı ve James Dyson Binası oluşturmak için Cambridge Üniversitesi'ne 8 milyon sterlin dahil olmak üzere, eğitimde ve diğer hayır kurumlarında sınırları aşan konseptlere 140 milyon sterlin katkıda bulunmuştur.

James Dyson Vakfı, okul düzeyinde Dyson mühendisleri tarafından yönetilen robotik atölye çalışmaları sunuyor ve ücretsiz eğitim kaynakları sağlıyor. Bunlar arasında en son lansmanı yapılan Mühendislik Çözümleri: Hava Kirliliği yer alıyor. Gençleri hava kirliliğiyle tanıştırmak ve çözüm bulmada mühendisliğin rolünü anlatıyor.

Vakıf, Dyson'ın Birleşik Krallık ofislerinin bulunduğu Malmesbury'deki yerel toplumu ve tıbbi araştırmaları ve destekliyor. Geçen yaz, Bath'daki Royal United Hastanelerindeki Dyson Kanser Merkezi büyük ses getirdi ve Vakıf, Alzheimer hastalığı için daha iyi tedavi yöntemleri bulmayı hızlandırmak amacıyla Dyson Demansa Karşı Yarış Üyesi Dr Claire Durrant'ı desteklemeye devam ediyor.

Vakfın bir web sitesi, Instagram, Twitter ve YouTube hesabı bulunuyor.

Yakın geçmişte kazananlar

  1. 2021 Uluslararası kazananı – HOPES (Singapur)
  2. Singapur Ulusal Üniversitesi öğrencileri tarafından icat edilen cihazla, evde glokom testi yapılabiliyor ve ağrısız bir şekilde göz tansiyonu ölçülebiliyor.

  3. 2021 Sürdürülebilirlik kazananı – Plastic Scanner (Hollanda)
  4. Delft Teknik Üniversitesi’nden Jerry de Vos’un buluşu sayesinde el tipi bir cihaz kullanılarak, düşük maliyetle geri dönüşüm adına plastikler kolayca tanımlayabiliyor.

  5. 2021 Tıp Ödülü – REACT (Birleşik Krallık)
  6. Loughborough Üniversitesi’nden Joseph Bentley tarafından icat edilen cihaz, bıçaklı saldırıya uğrayan insanların kanaması durdurulabiliyor.

  7. 2020 Uluslararası kazananı – The Blue Box (İspanya)
  8. 23 yaşındaki Judit Giró Benet tarafından icat edilen bu buluşla evde idrar örneği kullanılarak meme kanseri tespit edilebiliyor

  9. 2020 Sürdürülebilirlik kazananı – AuREUS System Technology (Filipinler)
  10. 27 yaşındaki Carvey Ehren Maigue tarafından icat edilen AuREUS System Technology projesi, atık mahsulden yapılmış yeni bir maddeyle UV ışığını yenilenebilir enerjiye dönüştürüyor.

Basın Kontağı

Türkiye İletişim Ekibi
Email: dogukan.suzer@dyson.com

Dyson Newsroom

Dyson hakkında son haberler