Skip navigation

2023 James Dyson Ödülü, genç mucitleri tasarım ve mühendisliği kullanarak gerçek problemlere çözüm bulmaya davet ediyor.

James Dyson Vakfı tarafından her yıl düzenlenen ve sürdürülebilirlik odaklı bir mühendislik yarışması olan James Dyson Ödülü, 1 Mart itibariyle dünyamızı iyileştirecek fikirleri olan genç mucitler için başvurularını açıyor.

1 Mart 2023
Blue Box 2020 winner

Tüm genç mühendislere çağrı

James Dyson Ödülü, 2005 yılından bu yana, girişimci ruha sahip lisans öğrencilerini, yeni mühendislik ve tasarım mezunlarını, çevre sorunlarından sağlık uygulamalarının iyileştirilmesine kadar küresel bir sorunun üstesinden gelmeye davet ediyor. Geçmiş kazananlar, plastik geri dönüşümünü (Plastic Scanner) ve malzemelerin biyolojik olarak parçalanabilirliğini (MarinaTex , AuREUS) geliştirmenin yanı sıra evde tıbbi teşhis yöntemlerini (Blue Box , HOPES) iyileştirmek için çözümler geliştirdi.

Yarışma, bugüne kadar 390 icada finansal destek sağladı ve geçmiş uluslararası kazananların yüzde 70'inden fazlası icatlarını ticarileştirdi. Dyson, çevre ve sağlık sorunlarının üstesinden gelmek için daha fazla ezber bozan fikre ihtiyacı olduğunu söylüyor ve James Dyson gençlerin fark yaratacak güce sahip olduğunu düşünüyor.

Yarışmanın uluslararası kazananları her sene Sir James Dyson tarafından seçilirken, bu kişiler fikirlerini gerçek hayatta uygulayabilmek için finansman ve medya bilinirliği gibi oldukça önemli desteklerin sahibi oluyor..

 • Kurucu Sir James Dyson Ödül’e ilişkin açıklamasında: "Problemleri sürdürülebilir bir şekilde, daha az enerji ve malzeme kullanarak çözebilecek ve fikirleriyle dünyayı iyileştirmek isteyen genç mühendisler arıyoruz. Gençler, dünyamızı daha iyi hale getirebilecek fikirlere sahipler ve teşvik edilmeliler. James Dyson Ödülü onlara icatlarının peşinden gitmeleri için bir platform sağlıyor. Bu yılki başvuruları değerlendirmek için sabırsızlanıyorum. İyi şanslar!" dedi.

 • James Dyson

Kazananları neler bekliyor?

1.    Para ödülü. Ulusal kazananlar icatlarının gelişiminde bir sonraki aşamaya geçmek için 5 bin Sterlin, uluslararası kazananlar ise 30 bin Sterlin’e kadar para ödülü elde ediyor.

2.    Medyada görünürlük. Geçmiş kazananlar, fikirlerinin hayata geçirilmesinde en değerli katkılardan biri olarak Ödül’ün getirdiği farkındalığın altını çiziyor.

3.    Geçmiş kazananlardan destek. Geçtiğimiz yıl Ödül, icatlarını ticarileştirenler için bir sosyal çevre ağı da başlattı. Geçmişte Ödül’ü kazananların bağlantı kurmaları, deneyimlerini paylaşmaları ve kazananlar arası mentorluk yapmaları için etkinlikler ve fırsatlar yaratıldı.

Yarışmaya katılan her ülke ve bölge, bir ulusal kazanana ve iki ulusal ikinciye ödül (5 bin Sterlin) verecek. Ulusal kazananlar ve ikinciler, bir Dyson mühendisiyle iş birliği içinde olan bağımsız bir jüri tarafından seçiliyor. Geçen yıl ilk kez Türkiye ve Tayland’ın da dahil olduğu Ödül, bu yıl Portekiz'de başlıyor.

Ulusal ödül kazananlar, James Dyson'ın uluslararası kazananlarını seçtiği Uluslararası kısa liste ve ödüllendirilme aşamalarına geçmeye hak kazanıyor.

 • Plastic Scanner 2021 winner

 • HOPES 2021 winner

Geçmiş başarı hikayeleri

 • James Dyson Ödülü'nü kazanmak, problem çözen fikirlerin ticarileştirilmesine yardımcı olan bir farkındalık sağlayabiliyor. Örnek olarak, 2014 yılının Uluslararası Kazananı mOm Incubators, kısa süre önce Ukrayna ve Birleşik Krallık dahil olmak üzere 3 ülkeye 60'tan fazla kuvöz tedarik etti. Şirket genel olarak 1.000'den fazla bebeğin hayatını etkilediğine inanıyor ve "James Dyson Ödülü olmasaydı bu konuma ulaşamazdık." diyor.

 • mom incubators 2014 winner

 • SafetyNet Technologies'in mucidi Dan Watson, 2012'nin Uluslararası kazananı oldu. SafetyNet, ticari balıkçılık ağlarına takılan istenmeyen balıklar ve deniz canlılarıyla mücadele etmek için balıkçılık ekipmanlarına takılan bir ışıktır. Dan, Ödülü kazandıktan sonra SafetyNet Technologies adlı şirketini kurarak daha iyi ve sürdürülebilir bir balıkçılık endüstrisi oluşturmak için öncü teknoloji ve destek sağladı. SafetyNet Technologies, yüksek kaliteli LED ışıkların yanı sıra balıkçılık sektörünü desteklemek için su altı video kameraları ve okyanus sensörleri de sağlıyor. Dan, "SafetyNet artık global bir marka haline geldi, dünyanın her yerinde çalışıyoruz. Balıkçılık sektöründe liderlik yapmaya başlıyoruz." diyor.

 • SafetyNet 2012 winner

 • 2016 yılında ABD Ulusal ikincisi SoaPen, ticarileşen bir icat ve Shark Tank'ta yer alan, çocuklar için güvenli el yıkamayı teşvik eden renkli bir sabun kalemi. SoaPen, Amerika genelinde 60.000'in üzerinde SoaPen sevkiyatı gerçekleştirdi ve ürün portföyünü yeni SoaPen renkleri ve vücut yıkama kalemiyle genişletmeye devam ediyor.

 • SoaPen 2016 runner-up

Nasıl katılabilirsiniz?

Adaylar James Dyson Ödülü web sitesi üzerinden online başvuru formu aracılığıyla katılabilirler.

Son başvuru tarihi: 19 Temmuz 2022 gece yarısı.

Katılımcılar icatlarının ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve geliştirme süreçlerini kısaca açıklamalıdır. En iyi icatlar gerçek bir sorunu çözer, net bir şekilde açıklanır, gelişim gösterir, fiziksel prototipleme kanıtı sağlar ve destekleyici görüntülere ve bir videoya sahiptir.

Sıkça Sorulan Sorular kısmını James Dyson Ödülü web sitesinde bulabilirsiniz.

 • MarinaTex 2019 winner

 • Polyformer 2022 winner

Basın Kontağı

Türkiye İletişim Ekibi
Email: dogukan.suzer@dyson.com

Dyson Newsroom

Dyson hakkında son haberler