Skip navigation

2022 James Dyson Ödülü İlk 20 Jürisi İle Tanışın

2022 James Dyson Ödülü'nün 20 öncü icattan oluşan uluslararası Kısa Liste’sinin açıklanması ile uluslararası aşamalara geçiliyor. İlk 20’ye giren projelerin, uluslararası kazanan olma ve icatlarının sonraki aşamalarını desteklemek için 30.000 sterline kadar ödülü alma şansı var.

Ödül, Eylül ayında 29 ülke ve bölgede ulusal kazananları ve ikincileri açıkladı. James Dyson Ödülü, evde intravenöz tedavilerinden inme rehabilitasyon cihazlarına kadar, gelecek neslin en parlak zihinlerini ortaya çıkarıyor.

İlk 20 Listesi

Dyson'da geliştirilen harika fikirlerin düşünce ve deneyim çeşitliliğinden geldiğine inanılıyor. Jüri üyeleri, Dyson'ın küresel Araştırma, Tasarım ve Geliştirme ekiplerindeki bilgi ve uzmanlığı temsil ederek; sürdürülebilirlik, tıp, yazılım, teknik tasarım ve tarım dahil olmak üzere çok çeşitli mühendislik alanlarında uzmanlaşıyor. Dyson Mühendislik Teknolojisi Enstitüsü’nde eğitimine devam eden yüksek performanslı lisans öğrencileri de geleneksel tasarım süreçlerine meydan okuyarak içgörülerini paylaşmak için onlara katılıyor.

Dyson Jürisi İle Tanışın

 • Kay, Dyson'da Baş Teknoloji Gözcüsü. Dyson'da mühendisliğin desteklenmesine yardımcı olmak için dışarıdan uzmanlık, teknoloji ve yetenekler bulmaya çalışıyor.

  “Dünyanın dört bir yanından gelen, özellikle daha önce farkında olmadığım problemleri vurgulayan çeşitli zorlukları görmek her zaman büyüleyici olmuştur. Farklı yerlerden başvuranların benzer problemlere odaklanmaları, ancak bunları çözmek için çok farklı yaklaşımlar benimsemeleri harika. Her yıl artan düşünce çeşitliliği James Dyson Ödülü'nü her zaman heyecanlı kılıyor.”

 • Kay Yeong
  Baş Mühendis

 • Robert Tweedie
  Tasarım Müdürü

 • Robert Tweedie, Dyson'ın Yeni Ürünleri ve İnovasyonuna odaklanan bir Tasarım Müdürüdür. Robert, 2007 yılında mezun olarak Dyson'da çalışmaya başladı. Zemin, çevre ve saç bakımı kategorilerinde yeni teknolojiler geliştirmek için çalıştı. Şimdi Dyson New Concepts ekibinde, mümkün olanın sınırlarını zorlamaya yardımcı olacak gelecekteki yeni kategori ürünlerine liderlik ediyor.

  “Dünyada çözülmesi gereken çok fazla problem var ve James Dyson Ödülü, bazı büyük problemleri çözmek adına gerçek yeniliklerin ortaya çıkmasına yardımcı olmak için bir kuluçka makinesi görevi görüyor.”

 • Sam, Lider Sürdürülebilirlik Mühendisidir. Aslen Bermuda’lı olan Sam, gerçek bir tutkuyla geldiği Dyson’daki kariyerine mühendislik stajyeri olarak başladı.

  “Dünyanın dört bir yanından başvurular olduğu için, jüriler; kolayca maruz kalınmayacak problemlere odaklanan ve hepsi yeni çözümlerle ortaya çıkacak, çok geniş bir fikir yelpazesiyle buluşuyor. Aynı zamanda, iş dünyasından çeşitli becerilere sahip bir ekip olarak çalışmak, kavramları birbirine anlatmak ve onları işbirlikçi bir şekilde şekillendirmek harika.”

 • Sam Dill
  Sürdürülebilirlik Mühendisi

 • Lucy Harden
  Tasarım Müdürü

 • Lucy, havacılık, otomotiv ve tasarım sektöründe 10 yılı aşkın deneyimiyle, Dyson'ın en son yeniliklerinden bazılarına liderlik eden kıdemli bir tasarım yöneticisidir.

  “Tüm başvuruları okuduğumda inanılmaz miktarda sıkı çalışma ve çabayı görmek gerçek bir ayrıcalıktı. İlk 20 listesine kimin girmesi gerektiği konusunda meslektaşlarımla tartışmak da keyifli bir süreçti, paneldeki çeşitlilik bazı harika sohbetlere yol açtı.”

 • Shalimar, Dyson ürünlerini özel kılan Elektronik Yazılım ve Donanımın entegrasyonu üzerinde çalışan bir Elektronik Mühendisidir. Tutkusu otomasyonda, sıkıcı faaliyetleri alıp bir düğmeye dokunarak gerçekleşen dizilere dönüştürmek.

  "Dyson'da başkalarının görmezden geldiği sorunları çözüyoruz. James Dyson Ödülü, genç mühendislere kendilerini veya içinde yaşadıkları toplumu etkileyen sorunları çözmeleri ve Dyson'da benimsediğimiz değerleri yaşamaları için destekliyor."

 • Shalimar Ali
  Elektronik Mühendisi

 • Ely Jackson
  Mühendislik Öğrencisi

 • Ely, Dyson Mühendislik ve Teknoloji Enstitüsü'nde mühendislik üzerine lisans eğitimi alıyor. Bu sayede haftanın 2 gününü Enstitü'de mühendislik eğitimi alarak ve 3 gününü Dyson ekibinde çalışarak geçiriyor. Yeni Kategori Elektronik Donanımındaki rotasyonunu yeni bitirdi.

  "Bir öğrenci olarak, yeni mühendislik teknolojileri aracılığıyla bir fikrin sürdürülebilirlik, sağlık ve eğitim gibi sektörlerde gerçek dünya problemlerini ele alan bir ürüne nasıl dönüştürülebileceğini görmek gerçekten ilham vericiydi."

Basın Kontağı

Türkiye İletişim Ekibi
Email: dogukan.suzer@dyson.com

Dyson Newsroom

Dyson hakkında son haberler