Skip navigation

Gürültü Engelleme Özellikli Kulaklıklar Gürültülü Ortamlarda Sesi Nasıl İyileştiriyor?

Kalabalık bir ofisteyken odaklanamadığınızı veya rüzgarlı bir caddede telefonla konuşan birini duyamadığınızı fark ettiyseniz, gürültü engelleme özellikli kulaklıklara ihtiyacınız var demektir.

Peki gürültü engelleme tam olarak nedir?

Gürültü engelleme özelliğinin nasıl çalıştığını ve size nasıl yardımcı olduğunu birlikte inceleyelim.

A redheaded model wearing denim and the Dyson Zone noise cancelling headphones walking through a town.

Gürültü engelleme özellikli kulaklıklar nasıl çalışıyor?

Gürültü engelleme teknolojisi, duymak istemediğiniz harici sesleri azaltıyor.

Kulaklık söz konusu olduğunda bu durum, kulaklığın dışından gelen gürültüyü duymanızı engellemek anlamına geliyor, böylece kulaklığın içinden gelen sese daha iyi odaklanabiliyorsunuz.

Bunu birkaç şekilde yapıyor.

Aktif gürültü engelleme

Aktif gürültü engelleme, dış gürültüyü engellemek için mikrofonlar ve algoritmalar gibi teknolojilerin kullanılmasıdır.¹

Örneğin Dyson Zone™, etrafınızdaki gürültüyü saniyede 384.000 kez algılamak için sekiz mikrofon kullanıyor. Sonrasında karşıt ses dalgaları yayarak orijinal gürültünün ses dalgalarını, duyamayacağınız yıkıcı bir parazit haline getiriyor.¹

Bu konuda daha fazla bilgi için aktif gürültü engelleme ve pasif gürültü engelleme arasındaki farkı açıklayan makalemizi okuyabilirsiniz.

Pasif gürültü engelleme

Pasif gürültü engelleme, dış gürültüyü duymanızı engellemek için fiziksel tasarımın kullanılmasıdır.² Bu tür bir tasarım kulağınızı kulaklığın içine yerleştirmeye odaklanıyor ve dış ses dalgalarının kulağınıza ulaşmasını zorlaştırıyor.²

Dyson Zone™, kesintisiz ve saf ses sağlamak için aktif gürültü engelleme özelliğiyle birlikte tam olarak bu prensibi kullanıyor.

Gürültü engelleme özellikli kulak içi kulaklıklar, gürültü engelleyici kulaklık başlıklarına benzer bir sızdırmazlık oluşturmak için kulağınıza çok sıkı bir şekilde oturacak şekilde tasarlanmıştır.

Fakat herkesin kulağı birbirinden kısmen farklı olduğu için, kulaklık başlıkları daha evrensel olarak da kullanılabiliyor.

Hüzmeleme

Hüzmeleme, gürültü engellemeye ek olarak problemi farklı bir yönden ele alıyor. Hüzmeleme, telefonda konuşurken sesinizi yükseltmek için yönlü telefon mikrofonlarını kullanıyor.

Dyson Zone™, istenmeyen gürültüyü engellerken konuştuğunuz kişilerin sesini netleştirmek için hüzmeleme özelliğinden yararlanıyor.

A model tapping the cup on their Dyson Zone noise cancelling headphones while in complete darkness.

Gürültü engelleme size nasıl yardımcı oluyor?

Gürültü engellemenin nasıl çalıştığını anladığımıza göre, şimdi gürültü engellemenin size nasıl yardımcı olduğunu inceleyelim.

Odaklanmanızı artırın

Gürültü engellemenin başlıca faydası, her zaman var olabilecek bir sorun olan gürültü kirliliğine maruz kalmanızı engellemesidir.

Gürültülü bir ortamdaysanız hem işe hem de dinlenmeye odaklanmak zor olabiliyor. Açık ofisler, dikkatinizi dağıtabilecek veya kesintiye uğratabilecek ortam gürültüsüyle dolu olabileceğinden, dikkatinizi dağıtarak işinizi engelleyebiliyor.

Ancak gürültü engelleme özellikli kulaklıklar bu arka plan gürültüsünün size ulaşmasını önlediğinden odaklanmaya devam edebiliyorsunuz.

Ses seviyesini düşürün

Kulaklık takıyor ancak sesi tam olarak duyamıyorsanız, içgüdüsel olarak sesi yükseltebilirsiniz.

Sürekli yüksek sese maruz kalmak kulaklarınıza ve işitme duyunuza zarar verebilir.³

Gürültü engelleme özelliği sayesinde, normalde işitmenizi engelleyen arka plandaki konuşmaları duymayacağınız için sesinizin seviyesini yükseltmek zorunda kalmazsınız.

Daha rahat olun

Bazı insanlar çevrelerinde çok fazla gürültü varken sakinleşmekte zorlanıyor.

İş yerinde rahatlamak için bir dakikanızı ayırmanız gerekiyorsa veya evde dinlenmek istiyorsanız, gürültü engelleme özellikli kulaklıklar keyfinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Gürültü engelleme özelliğini yoga veya iyi bir sesli kitapla birleştirerek gevşeyin ve günlük hayatın karmaşasından uzaklaşın.

A black and white picture of a model tapping the cup on their Dyson Zone noise cancelling headphones while against a white background.

Sessizliğin keyfini çıkarın

Gürültü engelleme özellikli kulaklık takarken herhangi bir ses dinlemek zorunda değilsiniz. Bunun yerine, sadece sessizliği de tercih edebilirsiniz. Kitap okuma havasındaysanız veya sadece biraz huzur ve sessizliğe ihtiyacınız varsa, güzel ve rahatlatıcı bir sessizlik uzun bir yol kat etmenizi sağlayabilir.

Dyson Zone™ gürültü engelleme özellikli kulaklık

Dyson Zone™ gürültü engelleme özellikli kulaklık, kolayca geçiş yapabileceğiniz birden fazla aktif gürültü engelleme moduna sahip bir kulaklık setidir.

İzolasyon modu, klasik gürültü engelleme deneyimini yaşatarak sizi tamamen kendi ses ortamınıza çekiyor.

Kulaklığa bir dokunuşla şeffaf moduna geçebilirsiniz.

Şeffaf modu tüm aktif gürültü engelleme özelliklerini devre dışı bıraktığından, trafik veya yol soran biri gibi alanınızın dışındaki önemli faktörlere odaklanabiliyorsunuz.

İşiniz bittiğinde, saf ses sisteminize geri dönmek için kulaklığa tekrar dokunun.

Dyson Zone™ hakkında daha fazla bilgi için makalemizi okuyabilirsiniz.

Gürültü engelleme özelliğine yatırım yapmanın zamanı geldi

Gürültü engelleme özelliği yalnızca dinlediğiniz sesi iyileştirmekle kalmıyor, aynı zamanda yaşam kalitenizi de artırıyor.

Rahatlamak, odaklanmak veya dışarıdayken müziğinizi gerçekten duyabilmek için bir yol arıyorsanız, gürültü engelleme özelliğine ihtiyacınız var demektir.

Hüzmeleme özelliğine sahip yüksek kaliteli aktif ve pasif gürültü engelleme özelliği arıyorsanız, Dyson Zone™'u arıyorsunuz demektir.

Eğer sizin de Dyson Zone'unuz varsa, #MyDyson ve #DysonZone hashtag'lerini kullanarak nerede kullandığınızı paylaşın.

1 Burns, V. (2020) Gürültü engelleyici kulaklıklar sesleri nasıl engeller?, BBC Science Focus Dergisi. Erişim adresi: https://www.sciencefocus.com/science/how-do-noise-cancelling-headphones-cancel-sounds (Erişim: 25 Eylül 2023).   
2 Molesworth, B.R.C. ve Burgess, M. (2013) ''Güvenlik açısından riskli bir durumda anlaşılabilirliği artırmak: Uçuş kabininde güvenlik'', Güvenlik Bilimi, 51(1), s. 11-16. doi:https://doi.org/10.1016/j.ssci.2012.06.006. 
3 Yüksek gürültü nasıl işitme kaybına neden olur? (2020) Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri. Erişim adresi: https://www.cdc.gov/nceh/hearing_loss/how_does_loud_noise_cause_hearing_loss.html (Erişim: 25 Eylül 2023).

Dyson'ı keşfedin

Dyson hakkında son haberler